Barcelona-Παναθηναϊκός 74-68: Μια άνασα από τη μεγάλη ανατροπή αλλά…(vids)

Ένας εντελώς διαφορετικός Παναθηναικός εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να ανατρέψει ακόμα και διαφορά 13 πόντων. Ωστόσ, στο τέλος ήταν φανερά άστοχος και η Barcelona πήρε ένα ακόμη ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 74-68. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Vesely με 15 ενώ από πλευράς Πρασίνων πάλεψε για την ανατροπή ο Bacon με 19 πόντους αν και ήταν αρκετά άστοχος

Ξεκίνημα του αγώνα και η Barcelona πατούσε πιο καλά στο παρκέ με τον Laprovitolla να έχει 2/2 τρίποντα από την γωνία (8-2). Στη συνέχεια πήρε τη σκυτάλη ο Mirotic και με ακόμα δύο προσωπικά τρίποντα έστειλε τη διαφορά από πολύ νωρίς στους 10 (14-4). Η Barcelona άνοιξε το γήπεδο κάτι που έκανε τον Παναθηναικό ακόμη πιο τρακαρισμένο και η διαφορά έφτασε στο +11 (19-8). Τα τρίποντα έπεφταν βροχή στη Βαρκελώνη με τον Kalinic να στέλνει τη διαφορά ακόμη ψηλότερα (25-11). Ο Randonic έβαλε δύο playmaker στη πεντάδα (Wolters, Lee) για να αντέξει την πίεση των Καταλανών. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Saras με 8/10 τρίποντα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πράσινοι μπήκαν ανεβάζοντας την πίεση τους στην άμυνα δίχως όμως να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση. Η διαφορά εντούτοις παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (31-14). Με προσωπικές πρωτοβουλίες του Ponitka ο οποίος για κάποιο διάστημα είχε miss match με τον Kuric ο Παναθηναικός μείωσε στους 11 (31-20). Η πράσινη άμυνα όμως χαλάρωσε και μοιραία η ψαλίδα ξαναάνοιξε (37-20). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, οι Lee, Ponitka και Bacon μείωσαν στους 13 (43-30).

Στο δεύτερο μέρος, οι Πράσινοι μπήκαν πιο στοχευμένα στην επίθεση και πιο σφιχτοί στην άμυνα. Ο Gudaitis με προσωπικές φάσεις έριξε τη διαφορά μετά από πολύ χρόνο σε μονοψήφιο νούμερο (47-39). Σε εκείνο το σημείο όμως, οι φιλοξενούμενοι άφηναν και πάλι αμαρκάριστους τους Καταλανούς με αποτέλεσμα να το πληρώσουν (55-41). Παράλληλα, ο Bacon είχε την ευκαιρία να κατεβάσει και πάλι τη διαφορά, ωστόσο ήταν άστοχος. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Barcelona να απαντάει από την περιφέρεια και να διατηρεί διψήφιες διαφορές. Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου είχε άγρια ομορφιά ενώ Bacon και Παπαγιάννης μείωσαν στους 6 (64-58). Την ίδια ώρα ο Jokubaitis με τρίποντο έβαλε τέλος στο σερί των Πρασίνων. Όσο περνούσε ο χρόνος, οι φιλοξενούμενοι δεν τα παρατούσαν και ο Μαντζούκας μείωσε στους 5 (69-65). Η Barcelona ήταν φανερά άστοχη και ο Παναθηναικός έφτασε μια ανάσα (69-68). Ο Satoransky έβαλε τέλος στο επιμέρους 10-2 του Τριφυλλιού (72-68). Οι επόμενες προσπάθειες των Πρασίνων ήταν άστοχες και η Barcelona πανηγύρισε εν τέλει μια αγχωτική νίκη.