ΧΑΝΤΜΠΟΛ: Έχασε το Ντέρμπι ο Αμύντας Αμυνταίου

Ο Αμύντας δεν τα κατάφερε στο ντέρμπι κορυφής με τον Φαίακα Κέρκυρας, καθώς ηττήθηκε στο ΔΑΚ Αμυνταίου με 15-23, αποτέλεσμα που όπως φαίνεται το θέτει εκτός διεκδίκησης της πρωτιάς του 4ου ομίλου, που δίνει το εισιτήριο για τους αγώνες μπαράζ-ανόδου στην Α2.

Οι παίκτες του Μάκη Κιοσέ ουσιαστικά πλήρωσαν κάποια νεκρά διαστήματα στην επίθεση, αλλά και το γεγονός ότι ο διεθνής τερματοφύλακας των Φαιάκων Κουλούρης ήταν σε πολύ καλή ημερά.
Οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σε απόσταση αναπνοής από τον Φαίακα, μέχρι και το 44λεπτό (14-15), όμως στο τελευταίο 15λεπτό λύγισαν και δέχτηκαν επι μέρους σκόρ 8-1.
Πρώτοι σκόρερ για τον Αμύντα ήταν οι Σίσκος και Παναγιωτίδης, που σημείωσαν από 4τέρματα έκαστος, ενώ για τους Φαίακες, ξεχώρισε ο Κυριακίδης με 7τέρματα.
Ο παίκτης του Αμύντα, Κων/νος Καλαιτζίδης, δήλωσε: «Αντιμετωπίσαμε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, που είναι αήττητος στο πρωτάθλημα και μπορώ να πώ ότι καταφέραμε στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού να του βάλουμε δύσκολα. Ωστόσο οι αδυναμίες που εμφανίσαμε στην επίθεση, δεν μας επέτρεψαν να κυνηγήσουμε τα νίκη μέχρι το τέλος.
Οι πιθανότητες να καταλάβουμε την πρώτη θέση του ομίλου, μετά από αυτό το αποτέλεσμα έχουν εκμηδενιστεί, όμως είμαστε υποχρεωμένοι να συνεχίσουμε να παλέψουμε όλα τα παιχνίδια και να πετύχουμε τη μεγαλύτερη δυνατή συγκομιδή βαθμών».
Διαιτητές: Γρηγοριάδης, Τομίδης
5λεπτα:2-2,4-4,5-6,6-8,7-11,8-13ημχ,10-14,11-15,14-16,14-19,14-22,15-23.
Αμύντας Αμυνταίου: ( M. Κιοσές): Καλαϊτζίδης, Γιώσκος, Παπαστυλιανός 1, Παρπούλας 1, Τόιτος (τ/φ), Σίσκος 4, Τζίτζιος 3, Κοσμίδης 1, Κιοσές 1, Παναγιωτίδης 4, Μαγγόνας, Παπαδόπουλος (τ/φ).
Δίλεπτες Αποβολές: 4,     Πέναλτι: 3/4
Α.Ο Φαίαξ Κέρκυρας (Ριγανάς,): Ασμάνογλου , Αρβανίτης, Γεωργιάδης 1, Λιτσαρδόπουλος 1, Γιούργας, Τσόνας 1, Καραμανλής 1, Κατσαρός 3, Κολοβός 6, Κουλούρης , Κυριακίδης 7, Δελλής 2, Μιχαλάκης, Νάστος 1 , Γκόρο, Ντούρος.
Δίλεπτες Αποβολές: 4,     Πέναλτι: 4/6