Παλαίμαχοι Δυτικής Μακεδονίας: ΑΕ Ποντίων Κοζάνης – Φλώρινα 3-3 - Αποτελέσματα και βαθμολογία (βίντεο)

ΑΕ Ποντίων Κοζάνης
Ακόμη ένα σπουδαίο ματς έγινε τη Δευτέρα το απόγευμα  στο γήπεδο της Ποντοκώμης. Ήταν ένα ντέρμπι με τα όλα του (6 γκολ, χαμένο πέναλτι για τη Φλώρινα στο 0-3, ένταση …..).
Στο πρώτο μέρος, η Φλώρινα κυριάρχησε στο γήπεδο (το λέει και το σκορ άλλωστε …0-3).
Η αποχή ,επηρέασε αρνητικά την ομάδα των Ποντίων, που παρουσιάστηκε νευρική, ασύνδετη και πολλά λάθη.
Στο β' μέρος όμως η κατάσταση άλλαξε άρδην.

Η ηρεμία στο ημίχρονο έφερε και την μισή ανατροπή. Λίγο μετά την έναρξη του β' ημιχρόνου μετά από ωραίο συνδυασμό, τελικός αποδεκτής ο Μαγγιρίδης, ο όποιος ελίχτηκε ανάμεσα σε τρεις αντίπαλους και με ωραίο πλασέ, έγινε το 1-3, που άλλαξε και την ψυχολογία.

Στα μέσα του β' μέρους , ο Παυλίδης με ωραία ατομική προσπάθεια, πέρασε όλη την άμυνα και τον τερματοφύλακα κι έγραψε το 2-3.
Κάπου εκεί το παιχνίδι χάλασε καθώς υπήρξε κάποιος αδικαιολόγητος εκνευρισμός και από τις δυο πλευρές. Το ωραίο θέαμα όμως υπήρχε και στα τελευταία λεπτά ο Κακουλίδης με κεφαλιά έκανε το τελικό 3-3.
Στα πολύ θετικά σημεία θα πρέπει να αναφερθεί ότι η αποστολή των Ποντίων, απαρτίζονταν από 18 ποδοσφαιριστές.
1 Μαγγιρίδης,2 Παπαδόπουλος Στάθης,3 Σαρηγιαννίδης, 4 Κακουλίδης, 5 Τσακιλτζίδης, 6 Στολτίδης, 7 Παυλίδης, 8 Νατσιόπουλος, 9 Λαβαντσιώτης, 10 Μακεδόνας, 11 Νικολαΐδης. Αγωνίσθηκαν στο β' Τράτσκας, Βαχτσεβάνος, Αδαμίδης, Μιχαηλίδης Ιωαν. και Βαβουλίδης