Ο Μιχάλης Παρμάκης νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου

Το κέντρο της Αθήνας άλλαξε σήμερα για να υποδεχθεί τους περίπου 12.000 δρομείς, που συμμετείχαν στον 3ο Διεθνή Ημιμαραθώνιο Αθήνας και τις παράλληλες εκδηλώσεις. Ο Μιχάλης Παρμάκης ήταν ο νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου, αλλά και της γενικής κατάταξης.Ο Μιχάλης Παρμάκης ήταν ο νικητής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ΗμιμαραθωνίουΣύμφωνα με το ΑΜΠΕ, ο αθλητής του ΜΕΑΣ Τρίτων Θεσσαλονίκης διένυσε την απόσταση σε 1.09.55 και άφησε δεύτερο τον Γιώργο Καραβίδα με 1.10.33 και τρίτο τον Γιώργο Μίνο με 1.12.26.Η Γάγδα Γαζέα μετά τη νίκη της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου επικράτησε και στον Ημιμαραθώνιο με 1.22.09. Δεύτερη της κούρσας ήταν η Παναγιώτα Βλαχάκη με 1.22.27 και τρίτη η Ντενίζ Δημάκη με 1.22.55.

Μεγάλη συμμετοχή στα 3χλμΠερισσότεροι από 1000 δρομείς πήραν θέση στην εκκίνηση των 3χλμ στον 3ο Ημιμαραθώνιο Αθήνας, στο κέντρο της πόλης. Οπως και πέρυσι έτσι και φέτος, ο Διομήδης Μπακατσέλος ήταν ο νικητής της μικρής απόστασης της διοργάνωσης. Ο αθλητής του ΑΟ Μυκόνου τερμάτισε σε 9.32, πολύ μπροστά από τον δεύτερο, που ήταν ο Γιάννης Αντωνόπολος (10.08) και τον τρίτο Ανδρέα Ντάμκα (10.17).Η παλιά πρωταθλήτρια των αποστάσεων Αγγελική Ραφτάκη ήταν πρώτη στην κούρσα των 3χλμ των γυναικών. Η αθλήτρια διένυσε την απόσταση σε 12.55, μπροστά από την Ελένη Φράγκου (13.50) και την Μαρία Μαστοροπούλου.Στην απόσταση των 3χλμ πήρε μέρος και ο δήμαρχος Αθηναίων Γιώργος Καμίνης.