Μακεδονικός Φούφα – Φ.Σ. Εθνικός Βατερού 6-1

Βαριά ήττα του Εθνικού Βατερού στο γήπεδο Φούφα από τον τοπικό Μακεδονικό με το ευρύ 6-1,στα πλαίσια της 8Ηςαγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος της Α‘ κατηγορίας Ε.Π.Σ.Κοζάνης.   Οι γηπεδούχοι μετά την ισοπαλία στην Πτολεμαίδα με τον Εορδαϊκό, νίκησαν πολύ εύκολα τον Εθνικό Βατερού(έχει να κερδίσει από την 4η αγωνιστική)  και παρέμειναν ψηλά στην βαθμολογία.     Με τρία προσωπικά γκολ του Ξυνάδα, δύο του Μαρκόπουλου και ένα του αποβληθέντα Πανάκη( στο 68′λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα διότι εξύβρισε φίλαθλο), η νίκη ήρθε εύκολα αφού η ομάδα του Βατερού μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος πανικοβλήθηκε αδικαιολόγητα τα πολλά και παιδαριώδη λάθη των αμυντικών, αλλά και η μέτρια απόδοση των μέσων της που στερούνταν συνοχής και αγωνιστικής ηρεμίας οδήγησαν στην ήττα δίκαια.

Στο 4′ σουτ του Στεργίου απόκρουση του Σακαρίδη.                                                                                                                                                                                                        Στο 5′λεπτό σέντρα από δεξιά του Χαϊτα, κεφαλιά του Μαρκόπουλου η οποία βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι του Τσαρδακλίδη.                                                                                                                                                                                                                                                         Στο 6′ λεπτό μετά από σύγχυση στα καρέ του Βατερού ο Ηλίας ανατρέπει τον Χαϊτα ,ο διαιτητής Μπαϊραμίδης δίνει το πέναλτι, το εκτελεί ο Μαρκόπουλος και ανοίγει το σκόρ για τον Μακεδονικό. Στο 16′ λεπτό της συνάντησης σούτ του Στεργίου αποκρούει ο Σακαρίδης, και στο επόμενο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό να ισοφαρίσει με τον Ηλία, μετά από ωραία κάθετη μπαλιά του Χατζηρούμπη, αλλά ο τερματοφύλακας του Φούφα θα αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 18′ σέντρα από δεξιά του Κεσκιλίδη ανενόχλητος ο Ξυνάδας θα κάνει το 2-0,και στο 34′ σέντρα από αριστερά του Πουρλουκάκη για τους γηπεδούχους στο ύψος της μικρής περιοχής αμαρκάριστος ο Μαρκόπουλος θα κάνει το 3-0. Στο 34′ λεπτό ο Εθνικός θα καταφέρει να μειώσει με κεφαλιά του προωθημένου Διαμαντή μετά από κόρνερ του Σαλονικίδη σε 3-1. Το ημίχρονο θα τελειώσει με την σέντρα του Μελισσινού στο 44′ η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία του Σακαρίδη, με τον Ηλία να μην μπορεί να πλασάρει.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε καθόλου για τον Εθνικό Βατερού, και στο 51′λεπτό της συνάντησης οι γηπεδούχοι γίνονται εκ’νέου απειλητικοί όταν σέντρα του Πουρλουκάκη βρίσκει για άλλη μια φορά αφύλακτο τον Πανάκη που με ωραία κεφαλία κάνει το 4-1.                                                                                                                                                       Στο 65′σουτ του Κοντοδήμου φεύγει άουτ, και στο 75′ λεπτό ο πολύ φορμαρισμένος Ξυνάδας, με πολύ ωραία προσωπική ενέργεια περνάει και τον τερματοφύλακα Τσαρδακλίδη ανεβάζοντας τον δείκτη του σκόρ σε 5-1.                                       Στο 77′λεπτό δυνατό σούτ του Κοντοδήμου  η μπάλα βρίσκει σε αμυντικούς του Φούφα και χτυπάει στο κάθετο δοκάρι του Σακαρίδη.                                                                                                                                                                                                                                     Στο 80′ λεπτό κόρνερ του Πουρλουκάκη ανενόχλητος ο Ξυνάδας με κεφαλιά πετυχαίνει χατ τρικ και κάνει το 6-1, δίνοντας χαρακτήρα θριάμβου για τους γηπεδούχους. Στο 89′ επέλαση του Χατζηρούμπη ανατροπή του από τον Ματσιγγάρη ο  διαιτητής δίνει πέναλτι το εκτελεί ο ίδιος παίκτης αλλά σωστά τοποθετημένος ο Σακαρίδης αποκρούει την μπάλα.