Εφηβικό Πρωτάθλημα ΕΚΑΣΔΥΜ: Διόσκουροι - Ηρακλής

Τεράστια νίκη για το εφηβικό των Διοσκούρων απέναντι σε έναν μεγάλο αντίπαλο, τον Ηρακλή Κοζάνης, με σκορ 69-65 στο κατάμεστο!! ΔΑΚ Κοζάνης.Οι κυανόμαυροι ήθελαν νίκη αλλά και την διαφορά του 1ου παιχνιδιού που είχαν χάσει και σήμερα τα πήραν και τα 2 χάρη στην ποιότητα και το ήθος των παικτών που διαθέτουν.Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος και κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων σε τέτοιο βαθμό που ένιωθες ότι συμμετέχουν ενεργά στο παιχνίδι.Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ηρακλή να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με πολλά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια και τους Διόσκουρους να μην έχουν ρυθμό, απέναντι σε μια πολύ κλειστή άμυνα που άφηνε επιδεικτικά το σουτ όπως στο 1ο παιχνίδι. Η αντίδραση όμως των Διοσκούρων αυτή τη φορά ήταν διαφορετική με υπομονή και όλους τους παίκτες να πηδάνε στα επιθετικά ριμπάουντ κέρδισε πολλές δεύτερες επιθέσεις και το ημίχρονο έκλεισε στο 34-38.Στο 2ο ημίχρονο οι Διόσκουροι βρήκαν καλές επιλογές και μείωσαν και άλλο κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο 49-50. Το χαμηλό σκορ η άμυνα των Διοσκούρων και ο υψηλός ρυθμός που τελικά επιτεύχθηκε, ήταν καταλυτικά για την νίκη καθώς με 16 κλεψίματα και 21 επιθετικά ριμπάουντ συνολικά είχαν πλέον επιβάλλει τους κανόνες τους και ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να αντέξει σε αυτό το ρυθμό.Η Διοίκηση των Διοσκούρων συγχαίρει τους παίκτες για την μεγάλη νίκη που γέμισε περηφάνια τον σύλλογό μας.Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια όμως και στους παίκτες του Ηρακλή γιατί έκαναν τρομερό παιχνίδι και όλοι μαζί δείξαμε ότι η Κοζάνη έχει μέλλον στο μπάσκετ. Συγχαρητήρια τους αξίζουν επίσης γιατί με ψηλά το κεφάλι έδωσαν τα χέρια στους αντιπάλους τους αλλά κατά τα άλλα συμμαθητές τους για μια νίκη που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και αυτό το ήθος είναι που αξίζει τελικά στη ζωή και θα μείνει.Πρέπει επίσης να ευχαριστήσουμε για μια ακόμα φορά τους φιλάθλους που γέμισαν το κλειστό της Κοζάνης και έδειξαν ότι αυτή η πόλη αγαπάει το μπάσκετ.Τα στατιστικά του αγώνα Διόσκουροι (Χωλόπουλος, Βλαχόπουλος):

dioskouroibc.gr

Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής (α’ ομίλου 2ου γύρου)Διόσκουροι Κοζάνης – Ηρακλής Κοζάνης 69 – 65 ΓΣ Ελίμειας – ΑΠΣ Πτολεμαΐδας 47-59 Ρεπό: Κεραυνός Γρεβενών
ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 3 5 0 3 2 87 358 -271 0 1
Επόμενη αγωνιστική (3η – α’ ομίλου – 2ου γύρου) ΑΠΣ Πτολεμαΐδας – Διόσκουροι Κοζάνης Κεραυνός Γρεβενών – ΓΣ Ελίμειας Ρεπό: Ηρακλής Κοζάνης
Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής (β’ ομίλου 2ου γύρου) Φοίνικας Πτολεμαΐδας – ΑΣ Βελβεντό 36-65 ΓΣΚ Λασσάνης – ΓΣ Σιάτιστας 49-39
Βαθμολογία
ΑΣ ΒΕΛΒΕΝΤΟΥ 11 6 5 1 0 393 266 127 0 1
ΑΕ ΚΟΖΑΝΗΣ 10 5 5 0 0 366 226 140 0 1
ΓΣΚ ΛΑΣΣΑΝΗΣ 9 6 3 3 0 366 282 84 0 1
ΓΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ 7 6 1 5 0 254 342 -88 0 1
Α.Σ. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΠΤΟΛ 5 5 0 5 0 143 406 -263 0 1
Επόμενη αγωνιστική (3η – β’ ομίλου – 2ου γύρου) ΓΣ Σιάτιστας – Φοίνικας Πτολεμαΐδας ΑΕ Κοζάνης – ΓΣΚ Λασσάνης
Αποτελέσματα 2ης αγωνιστικής (γ’ ομίλου 2ου γύρου) Άργος Ορεστικό – Καστοριά 49-79 Αριστοτέλης Φλώρινας – Αίαντας Αμυνταίου 50-47
Βαθμολογία
ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 10 5 5 0 0 370 207 163 0 1
ΑΣ ΑΡΓ. ΟΡΕΣΤΙΚΟ 8 5 3 2 0 320 261 59 0 1
ΦΣΦ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 7 5 2 3 0 179 293 -114 0 1
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ ΑΠΣ 5 5 0 5 0 193 301 -108 0 1
Επόμενη αγωνιστική (3η – γ’ ομίλου – 2ου γύρου) Αριστοτέλης Φλώρινας – Άργος Ορεστικό Αίαντας Αμυνταίου – Καστοριά