Αρχική

ΕΠΣ Κοζάνης: Φουλ αγωνιστική δράση - φουλ αγωνία

Η δράση στα γήπεδα του νομού συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο με μεγάλο ενδιαφέρον και συναντήσεις οι οποίες έχουν μεγάλη βαθμολογική σημασία, τόσο στην Α΄ κατηγορία , όσο και στους δύο ομίλους της Β΄ κατηγορίας αλλά και στη Γ΄ κατηγορία της ΕΠΣ Κοζάνης.


Α’ κατηγορία
Τρεις αγωνιστικές πριν από την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας  ο πρωταθλητής βγήκε (ο Εορδαϊκός έχει πλέον το μυαλό του στα μπαράζ) , οι τρεις ομάδες που υποβιβάζονται είναι γνωστές και μένει να δούμε ποια ομάδα θα καταφέρει να αποφύγει την ύποπτη 13η θέση που μπορεί να οδηγήσει  στον υποβιβασμό.
Όλα συνηγορούν ότι θα γίνουν μεγάλες μάχες.
Β’ κατηγορία
Το θρίλερ  ανόδου καλά κρατεί στον 1ο όμιλο  Αιανή, Βατερό, Κλείτος δυο αγωνιστικές πριν το τέλος δίνουν τη δική τους μάχη για να κερδίσουν τις δύο θέσεις που οδηγούν στην Α’ κατηγορία .Κανείς δεν μπορεί να προδικάσει τίποτα για την κατάκτηση των δύο θέσεων , οι διαφορές και οι ισορροπίες είναι πολύ λεπτές και πάμε ολοταχώς για χιτσκοκικό φινάλε.
Στον 2ο όμιλο τα πάντα έχουν ξεκαθαρίσει για το ποιες ομάδες ανεβαίνουν κατηγορία και απομένει να δούμε ποιος θα κατακτήσει τον τίτλο του πρωταθλητή Γαλατινή η Μακεδονικός Σιάτιστας.  
Τεράστιο ενδιαφέρον όμως υπάρχει στην κάτω ζώνη: στον 1ο όμιλο οι Αυλές έχουν ήδη υποβιβαστεί , αλλά υπάρχει μια εκκρεμότητα για την προτελευταία θέση  με το Λιβαδερό 16β και τους Δαναούς 13β να μάχονται να την αποφύγουν για να μη μπουν σε μπελάδες  .
Στο 2ο όμιλο είναι που γίνεται το  " έλα να δεις" Κρυόβρυση 19β Ανθότοπος 20β , Ακ. Σιάτιστας 22β, Χαραυγή 24β, Πολυνίκης 25β λίγο πολύ είναι στην πρίζα.
Γ’ Κατηγορία
Με τον Ιωνικό Βαθυλάκκου  και την Άνω Κώμη, να αισθάνονται ομάδες Β’ κατηγορίας το ενδιαφέρον εστιάζεται στην κατάληψη της τρίτης θέσης με την Λευκόβρυση 49β και τα Πετρανά 47β να την παλεύουν. Πολλά θα κριθούν αυτή τη αγωνιστική όπου δεσπόζει το ντέρμπι ΑΕ Άνω Κώμης  - Δόξα Λευκόβρυσης και  τα Πετρανά να υποδέχονται τον Μεταξά. Ο πρωτοπόρος Ιωνικός αγωνίζεται με την ουραγό ομάδα  ΑΕ Καισαριάς - Κήπου-Σπάρτου.
Ο αγώνας Α.Ε. Άνω Κώμης  – Δόξα Λευκόβρυσης  θα διεξαχθεί   την Κυριακή    06/04/2014  και ώρα 11:30 π.μ.  στο γήπεδο Δρεπάνου  αντί του γηπέδου Αιανής ,  λόγω εργασιών  στον αγωνιστικό χώρο.
Α’ κατηγορία
28η  αγωνιστική 
Α.Ε. Κοζάνης  - Έλατος Ελάτης
Α.Ε. Περδίκκα  - Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας
Εορδαϊκός  - Απόλλων Ακρινής
Αναγέννηση Εράτυρας  - Α.Σ. Βελβεντό
Τιτάν Σερβίων  - Άρης Μαυροπηγής
Μακεδονικός Φούφα  - Αναγέννηση Πτολεμαΐδας
Α.Ε. Ελίμειας  - Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου
Α.Ε.Π. Καραγιαννίων  - Μακεδονικός  Κοζάνης
Βαθμολογία
Εορδαϊκός 73
ΑΕ Κοζάνης  63
Απόλλων Ακρινής 48
Αναγέννηση Πτολεμαΐδας  47
Αναγέννηση Εράτυρας  43
ΑΕΠ Καραγιαννίων 41
ΑΕ Ελίμειας 40
Μακεδονικός Φούφα 40
Ακαδημία Βοΐου 40
Μακεδονικός Κοζάνης 35
ΑΕ Περδίκκα 33
ΑΣ Βελβεντό 32
Μ. Αλ. Άρδασσας 29
Έλατος Ελάτης 14
Τιτάν Σερβίων 13
Άρης Μαυροπηγής  9                  
Β’ κατηγορία 1ος όμιλος
25η  αγωνιστική   
ΑΟ Τρανοβάλτου  - Αλιάκμων Αιανής
Μ. Αλ. Λευκοπηγής  - Δόξα Ροδιανής
Εθνικός Βατερού  - Απόλλων Αυλών
Κοζάνη 2004 - Αστραπή Κλείτου
Δαναοί Κοζάνης  - ΑΕ Κρανιδίων
Αναγέννηση Λιβαδερού  - Κένταυρος Πρωτοχωρίου
ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής  - Ερμής Πλατανορέματος
Βαθμολογία
Αλιάκμων Αιανής 61
ΦΣ Εθνικός Βατερού  61
Αστραπή Κλείτου 59
Κένταυρος Πρωτοχωρίου 49
Κοζάνη 2004 40
Ερμής Πλατανορέματος 35
Δόξα Ροδιανής 33
ΑΕ Κρανιδίων 28
Μ. Αλ. Λευκοπηγής 26
ΑΟ Τρανοβάλτου 23
ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής 21
Αναγέννηση Λιβαδερού 16
Δαναοί Κοζάνης  13
Απόλλων Αυλών 5
Β’ κατηγορία  2ος όμιλος
25η  αγωνιστική   
Μ. Αλ. Χαραυγής  - Βέρμιο Καρυοχωρίου
Ηρακλής Κρυόβρυσης  - Ακρίτες Κοζάνης
ΑΣ Ποντοκώμης  - Πολυνίκης
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας  - Μακεδονικός Σιάτιστας
Ακαδημία Σιάτιστας  - ΑΜΣ Γαλατινής
Ερμής Ασβεστόπετρας  - Δόξα Μικροκάστρου
ΠΑΟΚ Κοίλων  - ΕΑΣ Ανθότοπου
Βαθμολογία
ΑΜΣ Γαλατινής 62
Μακεδονικός Σιάτιστας 59
ΠΑΟΚ Κοίλων 49
Ερμής Ασβεστόπετρας 42
Ακρίτες Κοζάνης  40
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας 34
Βέρμιο Καρυοχωρίου 29
Δόξα Μικροκάστρου 27
ΑΣ Ποντοκώμης 26
Πολυνίκης Πτολεμαΐδας 25
Μ. Αλ. Χαραυγής 24
Ακαδημία Σιάτιστας 22
ΕΑΣ Ανθότοπος 20
Ηρακλής Κρυόβρυσης 19
Γ’ κατηγορία
23ηαγωνιστική
ΑΟ Πύργων  - Άρης Καλονερίου
ΑΕ Άνω Κώμης  - Δόξα Λευκόβρυσης
Κεραυνός  Πετρανών  - Πρόοδος Μεταξά
Ηρακλής Πτολεμαΐδας  - Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης
Δράση Τσοτυλίου  - Αίας Μικροβάλτου
Ιωνικός Βαθυλάκκου  - ΑΕ Καισαριάς - Κήπου-Σπάρτου
ΑΣ Καρυδίτσας  - ΑΟ Κρόκου
Βαθμολογία  
Ιωνικός Βαθυλάκκου 59
ΑΕ Άνω Κώμης 56
Δόξα Λευκόβρυσης 49
Κεραυνός Πετρανών  47
Ελπίδες ΑΕΚ 37
Δόξα Βερμίου – Πύργων 35
Ηρακλής Πτολεμαΐδας 32
Αίας Μικροβάλτου 29
ΑΟ Κρόκου 28
ΑΣ Καρυδίτσας 25
Δράση Τσοτυλίου 23
Πρόοδος Μεταξά 18
Άρης Καλονερίου 9
Καισαριά – Κήπος – Σπάρτος 0