Αρχική

ΕΠΣ Κοζάνης: Ποιοι θα σφυρίξουν στα γήπεδα το Σαββατοκύριακο 2-3 Νοεμβρίου

Με αρκετά μεγάλο ενδιαφέρον περιμένουν οι φίλαθλοι τα παιχνίδια αυτό το Σαββατοκύριακο! Και φυσικά το ενδιαφέρον επικεντρώνεται κυρίως στους αγώνες εκείνους που αφορούν την κορυφή της βαθμολογίας αλλά κι εκείνους που έχουν να κάνουν με τις ομάδες που προσπαθούν ν’ αποφύγουν τις τελευταίες θέσεις Φούφας  Ελίμεια έχουν το προβάδισμα με αντιπάλους την Ελάτη και  τα Σέρβια  εντός   και ο  Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας με την Μαυροπηγή  και Μαυροπηγή εκτός   χωρίς να αποκλείουμε κάποιο στραβοπάτημα  τους . 

Δυνατή αναμέτρηση χωρίς φαβορί το  Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου-Α.Ε. Περδίκκα.

Μπορεί σε Πτολεμαΐδα (Αναγέννηση - ΑΕΚ ) , στο Βελβεντό (Βελβεντό - Ακρινή)  στα Καραγιάννια (ΑΕΠ- Εράτυρα) και στο Στρατιωτικό (Μακεδονικός  - Εορδαϊκός)  να διεξάγονται πολύ σημαντικά παιχνίδια που μπορούν να δώσουν νέα τροπή στην  κορυφή  της βαθμολογίας στην Α’ κατηγορία , όμως και τα υπόλοιπα της κατηγορίας καθώς και στους δύο ομίλους της  Β’ αλλά και της Γ’ είναι πάρα πολλά και τα υπόλοιπα παιχνίδια με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
Στη Β΄κατηγορία στον 1ο΄όμιλο  Πρωτοχώρι και Βατερό δοκιμάζονται σε Τρανόβαλτο και Λευκοπηγή ενώ το τρίτο στην βαθμολογία Κλείτος υποδέχεται την Αγία Παρασκευή.
Παιχνίδι που θα τραβήξει αρκετά βλέμματα είναι και το Αλιάκμων Αιανής - Κοζάνη 2004 . Αμφίρροπο παιχνίδι το Απόλλων Αυλών – Αναγέννηση Λιβαδερού.
Προβάδισμα έχουν οι γηπεδούχοι στα παιχνίδια Δόξα Ροδιανής - Δαναοί και Κρανίδια – Πλατανόρεμμα.
 Στο 2ο όμιλο ξεχωρίζουν  τα παιχνίδια Μακεδονικός Σιάτιστας - ΠΑΟΚ Κοίλων, Ηρακλής Κρυόβρυσης-ΑΣ Ποντοκώμης ενώ οι Ακρίτες και η Γαλατινή θεωρητικά έχουν πιο εύκολο έργο με  Ακαδημία Σιάτιστας και Ανθότοπο αντίστοιχα . Η Ασβεστόπετρα που τελευταία πάει τρένο αγωνίζεται στην έδρα του Πολυνίκη, η Χαραυγή που ανεβαίνει φιλοξενεί το Μικρόκαστρο και τέλος το σκληροτράχηλο Καρυοχώρι υποδέχεται τον φιλόδοξο Ατρόμητο
Στη Γ’ κατηγορία ξεχωρίζει η αναμέτρηση της πρωτοπόρου Άνω Κώμης με την ομάδα των Πετρανών η οποία προέρχεται απο μεγάλη νίκη -πρόκριση στο κύπελλο (απέκλεισε το Βατερό με σκορ 3-1).
Δυνατά παιχνίδια Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης - ΑΣ Καρυδίτσας και Δόξα Λευκόβρυσης - Δράση Τσοτυλίου.
Ο Ιωνικός δε θέλει να χάσει την επαφή του με την κορυφή. Η  ήττα την προηγούμενη αγωνιστική ανήκει στο παρελθόν αλλά θέλει να δείξει μεγάλη προσοχή για να μην έχει  νέα απώλεια στο μέλλον μέσα στη δυνατή έδρα του Μεταξά.
Το Μικρόβαλτο μετά την μεγάλη νίκη μέσα στον Ιωνικό  υποδέχεται τον ουραγό στην βαθμολογία Κρόκο . Ανοιχτό παιχνίδι στο Καλονέρι μεταξύ του τοπικού  Άρη και του Ηρακλή Πτολεμαΐδας.
Φαβορί οι γηπεδούχοι στην αναμέτρηση  ΑΟ Πύργων  - ΑΕ Καισαριάς Κήπου Σπάρτου.
Α’ κατηγορία
8η  αγωνιστική 
Σάββατο 2/11/2013 – 15.00
Μακεδονικός Φούφα-Έλατος Ελάτης (γήπεδο Φούφα)
 Τσιγγένης, Ιωαννίδης Ν., Μπισούκης
Μακεδονικός  Κοζάνης-Εορδαϊκός (γήπεδο στρατιωτικό)
 Μπαϊραμίδης, Ιωαννίδης Β., Μπαλιάκας
Α.Σ. Βελβεντό-Απόλλων Ακρινής (γήπεδο Βελβεντού)
Ζούγρας, Ξενακίδης, Λαμπριανίδης
Άρης Μαυροπηγής-Μέγας Αλέξανδρος Άρδασσας (γήπεδο Μαυροπηγής)
Διαμαντής Γ., Κουτζιακουτζίδης, Μπέλτσου
Ακαδημία Ποδοσφαίρου Βοΐου-Α.Ε. Περδίκκα (γήπεδο Νεάπολης)
Κουτσώνας, Κουντουράκης, Σύκος
Αναγέννηση Πτολεμαΐδας-Α.Ε. Κοζάνης (γήπεδο  ΔΑΚ Πτολεμαΐδας)
Καρατέρπος, Τζιαμπάζης, Τζιουβάρας
Κυριακή 3/11/2013 – 15.00
Α.Ε. Ελίμειας-Τιτάν Σερβίων (γήπεδο Κρόκου)
 Σουλίδης Ε., Γκέκα, Λαζαρίδης Ι.
Α.Ε.Π. Καραγιαννίων-Αναγέννηση Εράτυρας (γήπεδο Ξηρολίμνης)
Ζούγρας, Μπακατάρη, Διαμαντής Δ.
Βαθμολογία
Απόλλων Ακρινής  18
ΑΕ Κοζάνης 17
Εορδαϊκός 17
Αναγέννηση Πτολεμαΐδας  15
ΑΕΠ Καραγιαννίων 13
Αναγέννηση Εράτυρας 12
Μακεδονικός Φούφα 11
ΑΕ Περδίκκα 10
ΑΕ Ελίμειας 8
ΑΣ Βελβεντό 8
Μ. Αλ. Άρδασσας 7
Ακ. Π. Βοΐου 7
Μακεδονικός Κοζάνης 6
Έλατος Ελάτης 6
Τιτάν Σερβίων 1
Άρης Μαυροπηγής 1
Β’ κατηγορία
7η  αγωνιστική (1ος όμιλος)
Σάββατο 2/11/2013 – 15.00
Δόξα Ροδιανής-Δαναοί Κοζάνης (γήπεδο Βατερού) *
Λαζόγκα, Πραχάλης, Βαξεβάνος
ΑΟ Τρανοβάλτου-Κένταυρος Πρωτοχωρίου (γήπεδο Τρανοβάλτου)
Σουλίδης Ε., Γκέκα, Μπακατάρη 
Κυριακή 3/11/2013 – 15.00
ΑΕ Κρανιδίων-Ερμής Πλατανορέματος (γήπεδο Κρανιδίων)
Παπαδημητρίου, Παφύλας, Πραχάλης
Αλιάκμων Αιανής-Κοζάνη 2004 (γήπεδο Αιανής)
Σωτηριάδης, Μπισούκης, Χρυσοστομίδης
Αστραπή Κλείτου-ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής (γήπεδο Αργίλου)
Λαζόγκα, Τζιαμπάζης, Κουντουράκης
Απόλλων Αυλών-Αναγέννηση Λιβαδερού (γήπεδο Αυλών)
Κουτσώνας, Μπαλιάκας, Σύκος
Μ. Αλ. Λευκοπηγής-Εθνικός Βατερού (γήπεδο Πρωτοχωρίου)
Καρατέρπος, Λαμπριανίδης, Μπέλτσου

 * Αποκλεισμός γηπέδου για 2 αγωνιστικές
Βαθμολογία
Κένταυρος Πρωτοχωρίου   15
Εθνικός Βατερού  13
Αστραπή Κλείτου 13
Κοζάνη 2004 12
Αλιάκμων Αιανής 11
Μ. Αλ. Λευκοπηγής 9
Ερμής Πλατανορέματος  8
ΑΕ Κρανιδίων  8
ΜΑΠΣ Αγίας Παρασκευής 8
Απόλλων Αυλών   6
ΑΟ Τρανοβάλτου  5
Δόξα Ροδιανής   4
Αναγέννηση Λιβαδερού  4
Δαναοί Κοζάνης  0
7η  αγωνιστική (2ος όμιλος)
Σάββατο 2/11/2013 – 15.00
Μ. Αλ. Χαραυγής-Δόξα Μικροκάστρου (γήπεδο Χαραυγής)
Παπαδόπουλος Χ., Βασιλειάδης, Χατζής
Ακρίτες Κοζάνης-Ακαδημία Σιάτιστας (γήπεδο Λιάππειο)
Λαζαρίδης Ι., Παπαδόπουλος Θ., Φτάκας
Βέρμιο Καρυοχωρίου-Ατρόμητος Πτολεμαΐδας (γήπεδο Καρυοχωρίου)\
Δραγώγιας, Παφύλας, Αμαραντίδης
Μακεδονικός Σιάτιστας-ΠΑΟΚ Κοίλων (γήπεδο Σιάτιτσας)
 Σωτηριάδης, Κωνσταντινίδης , Τζώρτζος  
Κυριακή 3/11/2013 – 15.00
Πολυνίκης-Ερμής Ασβεστόπετρας (γήπεδο στρατοπέδου)
Τσιγγένης Α., Κωνσταντινίδης, Αρτζουμάνης)
ΑΜΣ Γαλατινής-ΕΑΣ Ανθότοπου (γήπεδο Γαλατινής)
Σουλίδης Δ., Αραβοπούλου, Δραγώγιας
Ηρακλής Κρυόβρυσης-ΑΣ Ποντοκώμης (γήπεδο Κρυόβρυσης)
Μπαϊραμίδης, Φραντζοπούλου, Ιωαννίδης Ν. του Τ.
Βαθμολογία
Μακεδονικός Σιάτιστας 18
Ακρίτες Κοζάνης 13
ΑΜΣ Γαλατινής 12
ΑΣ Ποντοκώμης 12
Ερμής Ασβεστόπετρας 12
ΠΑΟΚ Κοίλων 11
Ηρακλής Κρυόβρυσης 10
Ατρόμητος Πτολεμαΐδας 10
Μ. Αλ. Χαραυγής 7
Πολυνίκης 5
Ακαδημία Σιάτιστας 4
Βέρμιο Καρυοχωρίου 3
Δόξα Μικροκάστρου 2
ΕΑΣ Ανθότοπου  0
Γ’ κατηγορία  
5η  αγωνιστική  
Σάββατο 2/11/2013 – 15.00
ΑΕ Άνω Κώμης - Κεραυνός  Πετρανών (γήπεδο Αιανής)
Μαλιούρας, Αρτζουμάνης, Μιχαηλίδης
Δόξα Λευκόβρυσης - Δράση Τσοτυλίου (γήπεδο ΕΠΣ Κοζάνης)
Γκόγκος, Φραντζοπούλου, Τσιγγένης Μ.
Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης - ΑΣ Καρυδίτσας (γήπεδο Δρεπάνου)
Σουλίδης Δ., Χονδροματίδης, Εμμανουήλ
Κυριακή 3/11/2013 – 15.00
ΑΟ Πύργων  - ΑΕ Καισαριάς Κήπου Σπάρτου (γήπεδο Πύργων)
Χονδροματίδης, Μιχαηλίδης, Τσιγγένης Μ.
Αίας Μικροβάλτου - ΑΟ Κρόκου (γήπεδο Μικροβάλτου)
Σπέντζας, Χατζής, Στρατούδης
Πρόοδος Μεταξά - Ιωνικός Βαθυλάκκου (γήπεδο Μεταξά)
Διαμαντής Γ., Δήμος, Βασιλειάδης
Άρης Καλονερίου - Ηρακλής Πτολεμαΐδας (γήπεδο Καλονερίου)
Γκόγκος, Παπαδόπουλος Θ., Αμαραντίδης
Βαθμολογία
ΑΕ Άνω Κώμης 10
Ιωνικός Βαθυλάκκου  9
Δόξα Λευκόβρυσης 9
Δράση Τσοτυλίου 8
Ελπίδες ΑΕ Κοζάνης  8
Κεραυνός Πετρανών  6
Ηρακλής Πτολεμαΐδας  6
Αίας Μικροβάλτου  6
ΑΣ Καρυδίτσας  6
Δόξα Βερμίου Πύργων  6
Άρης Καλονερίου 3
Πρόοδος Μεταξά  2
ΑΕ Καισαριάς   Κήπου Σπάρτου 0
ΑΟ Κρόκου  0