Ε.Μ.Α.Σ. ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΛΕΥΚΟΠΗΓΗΣ - ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ 1-1

Θετικό θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το αποτέλεσμα της πρεμιέρας στο πρωτάθλημα της Γ’ κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Κοζάνης για τον Αίαντα Μικροβάλτου, αφού πήρε ισοπαλία από την ομάδα του Μ. Αλέξανδρου Λευκοπηγής, μιας από τις θεωρητικά ισχυρές ομάδες της κατηγορίας, την Κυριακή 7 Οκτωβρίου 2012 στο γήπεδο του Πρωτοχωρίου.       Γενικά ήταν ένα αμφίρροπο παιχνίδι, όπου το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο, αφού χάθηκαν ευκαιρίες για τη νίκη εκατέρωθεν.     Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Μικροβάλτου στάθηκε λίγο καλύτερα από τους γηπεδούχους και κατάφερε να προηγηθεί στο 11΄ λεπτό με τον Αντώνη Γιαννόπουλο, που εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του αντίπαλου τερματοφύλακα και πλάσαρε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.     Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μια καλή ευκαιρία για το Μικρόβαλτο με τον Τόλη Τζουκόπουλο που από καλή θέση πλάσαρε άουτ, αλλά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν το επόμενο 15λεπτο, δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ και δεν άργησαν να πετύχουν την ισοφάριση στο 58΄ μετά από φάση διαρκείας και κοντινό σουτ μέσα από την περιοχή. Στο υπόλοιπο του αγώνα οι δυο ομάδες προσπάθησαν για κάτι καλύτερο αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή τις βρήκε ισόπαλες με σκορ 1-1.    Καλή η διαιτησία των Σωτηριάδη-Δημητρίου-Μπόζια.Μ. Αλ. Λευκοπηγής (Γρηγοριάδης): Πάικος Σ., Τσίρος Γ., Πουτιός Γ., Παπαζήσης Γ., Κανάβας Ι., Ζάμπακας Π., Μαρκόπουλος Θ. (46΄ Πάσχου Ν.), Κερασιώτης Ι., Βακρατσάς Δ., Νένος Π. (60 ΄ Γκουντιός Ν.), Δουγαλής Μ. (66΄ Ρουσιάδης Π.).Στην αποστολή ήταν ακόμα οι : Στάθης Π., Κερασιώτης Αθ..Αίας Μικροβάλτου (Σταθόπουλος): Καβουρίδης Γιώργος, Μανάδης Γιάνννης, Γιαννόπουλος Αντώνης (56΄ Ευαγγελόπουλος Παναγιώτης), Χαρισόπουλος Φίλιππος, Αλεξόπουλος Αχιλλέας, Κομπούρας Σωκράτης (60΄ Κύρινας Κων/νος ), Μάστορας Χαράλαμπος, Γιαννόπουλος Ανδρέας, Παλιανόπουλος Σάκης, Τζούμας Ιωάννης, Τζουκόπουλος Τόλης (60΄ Τζουκόπουλος Αλέξανδρος).Στην αποστολή ακόμα ήταν οι : Καβουρίδης Αχιλλέας, Σαΐτης Γιώργος, Αλεξόπουλος Αντώνης.Πηγή:maties sta sport