Γ' ΕΠΣΚ: Λευκή ισοπαλία στα Πετρανά (φωτο - βίντεο)

Κεραυνός Πετρανών – Αίας Μικροβάλτου 0-0
Με το ισόπαλο 0-0, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις ο Κεραυνός Πετρανών και ο Αίας Μικροβάλτου στο κυριακάτικο παιχνίδι της 1ης Δεκεμβρίου 2013, στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος της Γ΄ κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης. Σε ένα δυνατό παιχνίδι με αρκετές καλές φάσεις μπροστά στις δυο εστίες, όπου και οι δυο ομάδες διεκδίκησαν με αξιώσεις τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, έδειξαν ποιότητα, επικράτησαν στο χώρο του κέντρου αλλά δεν κατάφεραν σ’ αυτό το διάστημα να απειλήσουν σοβαρά την εστία των γηπεδούχων, αρκούμενοι κυρίως σε μακρινά σουτ χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι από τα μέσα του ημιχρόνου ισορρόπησαν το παιχνίδι, αλλά και πάλι έλειψαν οι μεγάλες φάσεις στις δυο εστίες.
Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πολύ καλύτερο παιχνίδι και δημιουργήθηκαν από δυο μεγάλες ευκαιρίες για κάθε ομάδα, ενώ η ομάδα των Πετρανών είχε και δοκάρι.
Αναλυτικά:
- στο 57΄ σωτήρια απόκρουση του Αλεξόπουλου σε τετ α τετ, μετά από αντεπίθεση για τους γηπεδούχους
- στο 62΄ άλλη μια καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, όταν μετά από φάση διαρκείας και σουτ, η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό κάθετο δοκάρι και απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Μικροβάλτου
- στο 68΄ η μεγάλη ευκαιρία για τον Αίαντα, όταν το δυνατό σουτ του Αντώνη Γιαννόπουλου από το ύψος της μικρής περιοχής έφυγε ψηλά άουτ
- στο 71΄ απάντησαν με ευκαιρία  οι γηπεδούχοι και πάλι με τετ α τετ σε αντεπίθεση, όπου το τελικό πλασέ κατέληξε άουτ
- στο 80΄ έγινε η φάση του αγώνα για να προηγηθεί ο Αίας, όταν μετά από δυνατό σουτ του Νίκου Νάστου από πολύ πλάγια, και ενώ ο τερματοφύλακας είχε εξουδετερωθεί, η μπάλα αποκρούστηκε με κεφαλιά πάνω από τη γραμμή του τέρματος από αμυντικό των Πετρανών.
Το τελευταίο 10λεπτο και οι καθυστερήσεις δεν είχαν τη μεγάλη φάση, με τις δυο ομάδες να προσέχουν τις άμυνες τους και να φαίνονται ικανοποιημένες από το ισόπαλο αποτέλεσμα, που παρά την έλλειψη γκολ, προσέφερε αρκετές συγκινήσεις στους φίλους των δυο ομάδων που αψήφησαν το κρύο και το συνεχές ψιλόβροχο για να συμπαρασταθούν στους παίκτες τους.
Πολύ καλή η διαιτησία των Φτάκα-Βασιλειάδη-Παπαχαρίση.