Γ' ΕΠΣΚ: Αίας Μικροβάλτου - Κεραυνός Πετρανών 0-1 |φωτο - βίντεο

Με το …αριστερό μπήκε η ομάδα του Μικροβάλτου τη νέα χρονιά και στην πρεμιέρα του β΄ γύρου, αφού γνώρισε την ήττα από τον Κεραυνό Πετρανών με 0-1, το απόγευμα της Κυριακής 10 Ιανουαρίου 2016 στο γήπεδο Τρανοβάλτου, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής  του πρωταθλήματος της γ’ κατηγορίας του τοπικού πρωταθλήματος της ΕΠΣ Κοζάνης.Η φιλοξενούμενη ομάδα, με την εμφάνιση και τη νίκη της, επιβεβαίωσε ότι διαθέτει μια πολύ καλή ομάδα και δίκαια προβάλει σαν ένα από τα φαβορί για άνοδο στη παραπάνω κατηγορία.Γενικά ήταν ένα καλό παιχνίδι με πολλές φάσεις, και το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, χάρη στις σωτήριες επεμβάσεις των δυο τερματοφυλάκων των ομάδων (του Γαϊτανά για το Μικρόβαλτο και του Κυπάρογλου για τα Πετρανά), που βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα.Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με τις δυο ομάδες να δημιουργούν από 2-3 καλές ευκαιρίες που δεν μπόρεσαν να μετατρέψουν σε γκολ και να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το 0-0.Στο δεύτερο ημίχρονο φάνηκε η ανωτερότητα της φιλοξενούμενης ομάδας των Πετρανών, που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πετυχαίνοντας ένα γκολ (στο 74’), έχοντας δοκάρι στο 65’με τον Χαραλαμπίδη (έξυσε την πάνω πλευρά του οριζόντιου δοκαριού) και δημιουργώντας σωρεία ευκαιριών που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει. Παραλίγο αυτό να της στοιχίσει, αφού στο 88’ χάθηκε η ευκαιρία του αγώνα για το Μικρόβαλτο, όταν ο Λύκος βρέθηκε μόνος του 2-3 μέτρα από την ανυπεράσπιστη εστία, αλλά το αδύναμο πλασέ που επιχείρησε αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή του τέρματος με υπερένταση από τον Γιάννη Σαρβανίδη. Τον Γιάννη Σαρβανίδη, που δικαιούται τον τίτλο του "πολυτιμότερου" παίκτη του αγώνα, αφού ήταν ο ίδιος που είχε πετύχει και το νικητήριο (όπως αποδείχτηκε με τη λήξη) γκολ της συνάντησης, όταν στο 74’ σε ένα μελέ στη μικρή περιοχή, ο βραχύσωμος μέσος πετάχτηκε (!) ανάμεσα σε ένα όμιλο παικτών (συμπαικτών και αντιπάλων) και προώθησε τη μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.Το Μικρόβαλτο, με διακριθέντες τους Γαϊτανά, Μαρκόπουλο, Χαρισόπουλο και Μπελίτση, ήταν ιδιαίτερα αξιόμαχο στο πρώτο ημίχρονο, δεν μπόρεσε όμως να κρατήσει τον ίδιο ρυθμό και στην επανάληψη.Σχετικά καλή η διαιτησία του Κατσούμπα, που δέχτηκε τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων στη διπλή φάση του 24’ ζητώντας  πέναλτι, με καλούς τους επόπτες γραμμών Σύκο και Σπέντζα.ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ (Βέττας Παύλος): Γαϊτανάς Αθ., Θεοδουλίδης Κων., Χαρισόπουλος Φιλ., Μάντσης Ορ. (39’ Χατζόπουλος Β.), Μαρκόπουλος Βασ., Καπρίνης Στ., Παντερμαλής Χρ., Μπελίτσης Γεω., Κουτσιούκης Κων., Λύκος Χρ. Πουλαράκης Νικ.Γ.Μ./mikrovalto.gr