Γ’ Εθνική: Μοιράστηκαν βαθμούς και γκολ Οικονόμος και Κοζάνη … μπορούσε και το τρίποντο η Κοζάνη

Μεγάλο διπλό του Πυρσού στην Καστοριά επί του Κάστωρ
Χωρίς να ιδρώσει το τρίποντο η Καστοριά – Φιλανθρωπικός αγώνας με τον Πιερικό
Αν και προηγήθηκε η Κοζάνη στο τελευταίο λεπτό του α’ ημιχρόνου δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ.
Έγινε ένα καλό παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες με την Κοζάνη να είναι πολύ βελτιωμένη και να δικαιούται σύμφωνα με την εμφάνισή της , τους τρεις βαθμούς.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στο 45’ ο Χαματάι, ύστερα από σέντρα του Βασίλιεβιτς.
Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν  στο 52’ με τον Σκλάβο. Στο 70’ δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ της Κοζάνης σε ανατροπή του Ταφαρλή. Στο 81’ ο Οικονόμος είχε δοκάρι με μακρινό φάουλ του Κουμπούρα.
Ελπίζει και πάλι ο Πυρσός μετά το διπλό μέσα στην Καστοριά επί του Κάστωρ με σκορ 2-3. Ο Πυρσός πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό, αφού προηγήθηκε στο 9’ με γκολ του Κυριακίδη στο 4’ και του Τζερεμέ στο 9’ 0-2.
Ο Κάστωρ μείωσε στο 35’ με το Τζώτζη σε 1-2, αλλά ο Πυρσός κλείδωσε τη νίκη στο 80’ με το Δούμα να γράφει το 1-3. Το μόνο που κατάφερε ο Κάστωρ ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις σε 2-3 με τον ο Καρανάσιο.
Το κοινωνικό της πρόσωπο έδειξαν οι ομάδες της Καστοριάς και του Πιερικού μετά το φιλικό αγώνα που έδωσαν μεταξύ τους.
Ο φιλικός αγώνας είχε φιλανθρωπικό χαρακτήρα αφού τα έσοδα της αναμέτρησης διατέθηκαν στο Σύλλογο Γονέων Παιδιών και Ενηλίκων με νεοπλασματική ασθένεια και φίλων αυτών «Μαζί σου» στέλνοντας παράλληλα ένα μήνυμα συμπαράστασης, που συχνά πρέπει να βρίσκει μιμητές.
Το ματς που ήταν αρκετά ενδιαφέρον και έδωσε την ευκαιρία και στις δύο ομάδες να χρησιμοποιήσουν ποδοσφαιριστές που είχαν λίγα λεπτά συμμετοχής στο φετινό πρωτάθλημα, έληξε ισόπαλο με σκορ 1-1.
Τα γκολ:  Νικολίτσης στο 62’ 0-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι «ερυθροκίτρινοι»  απάντησαν με υποδειγματικό πλασέ του Αλεξανδρίδη ισοφαρίζοντας σε 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Δείτε τα αποτελέσματα του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής. Συνοπτικά όλο το πρόγραμμα της 24ης  αγωνιστικής του 2ου ομίλου Γ' Εθνικής  με τη βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική.