Γ’ Εθνική: Καστοριά – Κοζάνη 1-1 Ισοπαλία σαν ήττα για την Κοζάνη (φωτο)

kozanikastoria Μια ισοπαλία στην Καστοριά υπό άλλες συνθήκες θα ήταν ένα θετικό αποτέλεσμα. Αλλά απέναντι σε μια ομάδα που κατέβηκε στο γήπεδο μόνο με 14 παίκτες από τους οποίους οι 3 τερματοφύλακες και η οποία έπαιζε από το 40’   με 10 παίκτες (λόγω αποβολής Γανώλη) το τελικό 1-1 μόνο ως αποτυχία μπορεί να θεωρηθεί για την Κοζάνη.
Στο πρώτο ημίχρονο η Κοζάνη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφερε να προηγηθεί με το Κουτσομήτρο αλλά στην επανάληψη και ειδικά μετά το 70’  οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν  και διεκδίκησαν ακόμα και τη νίκη.Ισοπαλία σαν ήττα λοιπόν για την Κοζάνη που πρέπει να προσέξει πολύ στη συνέχεια για να μην έχει προβλήματα. Στο πρώτο μέρος η Κοζάνη μπήκε πιο δυνατά και στο 10’ ο Ι. Τσικόπουλος μπήκε από δεξιά πλάσαρε αλλά ο Μουρζίδης απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ όπως και 2 λεπτά αργότερα σε εκτέλεσε φάουλ από τον Καραμπατζάκη. Η Κοζάνη στο 26’ είχε ακόμα μια πολύ καλή ευκαιρία όταν ο Κουτσομήτρος από δεξιά έκανε τη σέντρα αλλά η κεφαλιά του Προβίδα δεν βρήκε στόχο. Στο 32’ ακόμα ένα καλό σουτ από τον Ι. Τσικόπουλο για την Κοζάνη αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Η πρώτη ευκαιρία για την Καστοριά ήρθε στο 38’ όταν ο Βελλίδης βρήκε σε καλή θέση το Γανώλη που επιχείρησε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Δύο λεπτά αργότερα ο Γανώλης άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες αφού δεχόμενος την κίτρινη για φάουλ που έκανε συνέχισε να διαμαρτύρεται και ο διαιτητής του έδειξε 2ή κίτρινη και τον απέβαλε. Μια αποβολή που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων. Στο 48’ σουτ του Η. Τσικόπουλου πέρασε και αυτό άουτ για να φτάσουμε στο 61’ όταν ο Κουτσομήτρος επιχείρησε ένα πολύ καλό σουτ έξω από την περιοχή και άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ αντί να δώσει ώθηση στην Κοζάνη ξύπνησε την Καστοριά που πέρασε μπροστά και πίεσε για την ισοφάριση. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν η ισοφάριση που ήρθε στο 78’ όταν ο Βελλίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Αναγνωστόπουλος με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 90’ μάλιστα η Καστοριά λίγο έλειψε να πάρει και το παιχνίδι αλλά το πλασέ του Αλεξανδρίδη μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ.
Καστοριά: Μουρζίδης, Αναγνωστόπουλος, Μπαϊρακτάρης, Τσόπρας, Μ. Παπαδόπουλος, Αλεξανδρίδης, Γανώλης, Βελλίδης, Κεφαλάς (73ο Τερεζίου), Σαββαΐδης, Σολωμονίδης (73ο Γεωργιάδης).
Κοζάνη: Αμπατζίδης, Μπουλγουρίδης, Στεργιόπουλος, Βασίλιεβιτς, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος Ι., Τσικόπουλος Η., Κουτσομήτρος, Προβίδας, Ταφαρλής.