Γ΄ Εθνική μπάσκετ: Ήττες για Ηρακλή και Διόσκουρους - Πήρε το ντέρμπι στη Σιάτιστα ο Πρωτέας - Το βιολί της η Καστοριά

Μανδαλάκης εναντίον Γιαννούλη σημειώσατε... άσσο! Με τον "αστέρα" της Βόνιτσας μπροστάρη, η εν λόγω ομάδα έκανε το "μπαμ" της αγωνιστικής, εναντίον του Ηρακλή Κοζάνης, κερδίζοντάς στο "νήμα" με 94-93. Ο κορυφαίος παίκτης των γηπεδούχων είχε 29 πόντους και, μαζί με την εξαιρετική ομαδική δουλειά των υπόλοιπων παικτών, κατάφερε να "απαντήσει" στο απίστευτο "σόου" που έδωσε ο έμπειρος σέντερ, ο οποίος σκόραρε 44 πόντους!

Με τον τρόπο αυτόν, επίσης, οι παίκτες του Μπαλάσκα διατήρησαν το προβάδισμα που σταθερά είχαν από τη δεύτερη περίοδο, αντέχοντας στην αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στο φινάλε.

Κι όμως ..μπορούσαν  να κάνουν την υπέρβαση οι Διόσκουροι
Με φόρα από το προηγούμενο ματς μπήκαν οι Διόσκουροι στον αγώνα με την ΑΕΛ κάνοντας εκπληκτικό παιχνίδι και προηγούμενοι μέχρι και με 12 πόντους διαφορά.
Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε ο αγώνας και στο 2ο δεκάλεπτο καθώς τα ατού των Διόσκουρων ήταν ασταμάτητα και η ΑΕΛ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.
Η ανάπαυλα όμως του ημιχρόνου ήταν καθοριστική για τον αγώνα καθώς οι Λαρισαίοι βρήκαν χρόνο για αυτοσυγκέντρωση καθάρισαν το μυαλό τους και έβαλαν 29 πόντους σε ένα δεκάλεπτο γυρίζοντας τον αγώνα, έχοντας 0 φάουλ!!!!.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι κοζανίτες προσπάθησαν να ανασυνταχθούν και να περάσουν μπροστά στο σκορ αλλά πλέον η ΑΕΛ είχε βρει ρυθμό και ευστοχούσε από παντού.
Το θέμα είναι ότι η νεανική ομάδα δεν πίστεψε ότι μπορεί να πάρει τον αγώνα διότι είχε το momentum, έτσι χάθηκε ακόμα μια ευκαιρία για την υπέρβαση.
Η Βόνιτσα, έτσι, απέκτησε "προοπτική" για τη συνέχεια, ευρισκόμενη στην επικίνδυνη "ζώνη", ενώ ταυτόχρονα έκανε ένα υπέροχο "δώρο" στο Αγρίνιο, το οποίο πλέον βρίσκεται μόνο τέταρτο στη βαθμολογία, μετά την νίκη επί της Νίκης Βόλου με 85-65. Οι παίκτες του Διαμαντάκου ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ με μεγάλες διαφορές, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν στην τρίτη περίοδο, να μειώνουν και να... εκνευρίζουν τους Αιτωλοακαρνανούς, στο σημείο να πατήσουν "γκάζι" στο τέλος και να πάρουν το ματς με διαφορά 20 πόντους.
Σταθερά "κολλημένη" στον Αίολο και τη δεύτερη θέση παραμένει η Καστοριά, η οποία επίσης πείθει πως μπορεί να σταθεί ικανή να "κυνηγήσει" την κορυφή, επικρατώντας εύκολα και της Καρδίτσας, με 79-61.
Το παιχνίδι είχε... καθοριστεί, ως προς τον νικητή, από πολύ νωρίς, με τους "Γουναράδες" να παίρνουν από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά (24-10). Η συνέχεια αποτέλεσε γι' αυτούς, απλώς, συντήρηση δυνάμεων, εν όψει της συνέχειας, μιας και την προσεχή εβδομάδα θέλουν σίγουρα να "δοκιμάσουν" στη Λάρισα τις "αντοχές" της πρωτοπόρου του βαθμολογικού πίνακα, αλλά και τις δικές τους.
"Φόρτσαρε" στο τέλος και πήρε μεγάλο "διπλό" στη Σιάτιστα ο Πρωτέας Γρεβενών, απέναντι στην τοπική ομάδα, με 60-69. Μετά το δυναμικό πρώτο ημίχρονο των παικτών του Τσουμάνα (33-27), οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση, και ολοκλήρωσαν την ανατροπή τους, προηγούμενοι με δύο πόντους διαφορά (43-45), στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στο τέλος μπήκαν ακόμη πιο αποφασιστικοί και πήραν τη διαφορά, με την οποία "σφράγισαν" την νίκη τους.
Διαιτητές: Νάστος – Κουτσοδήμος
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Παναγιώτου 6 (2), Τρομάρας, Τσατάλας 16, Σταμούλης, Σταμουλάκης, Μήτσου 8, Γεωργούλας 20 (1), Μακρής 13, Γκόβας 22 (3).
Νίκη Βόλου (Καραΐσκος): Τζίνης 9 (2), Οικονόμου 3 (1), Μαστοράκης, Τσώλης 17 (1), Λατσίνογλου, Τάσσος 23, Κέτουλας 9 (1), Τοκατλίδης 4.
ΣΙΑΤΙΣΤΑ-ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ 60-69
Δεκάλεπτα: 14-7, 33-27, 43-45, 60-69
Διαιτητές: Καρακώστας-Κοντογιάννης
Σιάτιστα (Τσουμάνας): Γεωργάκας, Χιόνος 5 (1), Γράβας 19 (1), Ρέππας Χρ. 3, Καλαμπούκας 3, Ρέππας Ν. 13 (3), Τζώνος 3, Τζώνος Ι. Γ., Τσιαούσης 14 (2).
Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ζαμπέτης 12, Γιαννάκης 5, Πετρίδης 4, Μουράτογλου 18 (3), Ρίγκος 6 (2), Κολοβός 3 (1), Τσιμίδης, Μαλιούρας 11, Χαντάβας, Τζήμας 10.
ΠΑΝΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ-ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 46-95
Δεκάλεπτα: 16-31, 29-58, 42-79, 46-95
Διαιτητές: Κουκουλεκίδης-Παπαδόπουλος
Πανεδεσσαϊκός (Μίτσης): Καρνάβας 23, Μακρόπουλος 13, Σπανός 8, Κλιμτσάρης 2, Τσάμης, Θεοδώρου, Χρήστου, Μάρκου, Παζάρκας, Γιούρτσης.
Αίολος Αστακού (Βουρνάς): Καραγιώργος 2, Πανάρας 17 (1), Ψάλτου 9 (1), Σούλας 7 (1), Θωνιάτης 4, Κακλαμάνος 17 (5), Πάππος 14 (1), Χουλιάρας 4, Καλισώρας 11 (1), Λυμπάρης 7, Δουρούκης 3.
ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ-AEΛ 60-80
Δεκάλεπτα: 23-17, 43-32, 55-61, 60-80
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης-Τζιβελεκίδου
Διόσκουροι Κοζάνης (Χωλόπουλος): Σταυρίδης, Σισμάνης 10 (2), Σκορδάρης, Ντόβας 20 (5), Γκοβεδάρος, Καρανώτας Σ. 16 (1), Ζολώτας, Γκλιάνας, Μπάρμπας 3 (1), Καρανώτας T. 10, Ανδρίτσος 1.
ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Βλαχούλης 4 (1), Κουρής, Σαριμπαλίδης 9  (3), Τσιλούλης 10 (2), Τσούτσος 12 (2), Μηλιώνης 2, Κονδυλόπουλος, Σταυρόπουλος 6(1), Πολίτης 21 (4), Ψάλτου 10, Κόκκας 6.
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ ΒΟΛΟΥ – ΜΕΛΙΚΗ 72-78
Δεκάλεπτα: 21-18, 33-40, 45-57, 72-78
Διαιτητές: Παπανικολάου-Σαρακενίδης
Μεταμόρφωση Βόλου (Μυριντζής): Καραγεώργος 11 (1), Ζήσης, Παπούλιας 15 (1), Νάνης 17 (1), Παρασκευάς 19, Σκαμαγκάς 2, Τσιτσιγιάννης 2, Γιωτόπουλος 6, Διανέλος, Αγκρής
Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 16 (2), Μαυρίδης 15 (2), Δημητριάδης 8 (2), Γιαννόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Παπαρόσης, Κοτζαμπάσης 14, Λέφας 2, Παραπούρας 18 (2), Τζινόπουλος, Ρογγότης 4.
ΚΑΣΤΟΡΙΑ -ΚΑΡΔΙΤΣΑ 79-61
Δεκάλεπτα: 24-10, 45-21, 61-44, 79-61
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Γρεκος
Καστοριά (Σούλιος): Δαραβίγκας 16 (4), Λέκκος 2, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 14, Τεπετίδης 4, Καραμήτσος 14, Γκάλης 5 (1), Τασιούδης 4, Αντωνιάδης 2, Πανταζής 11, Τζήλλας, Κόκουρας 7.
Καρδίτσα (Φόρος): Δεσπούλης 8 (2), Θώδης 1, Τσιαμούρας 21 (5), Παπαϊωάννου 6, Κομποδιέτας 3 (1), Βούλγαρης, Παπαδόπουλος 7, Αντωνίου 5, Μπραϊμιώτης 1, Κουρέπης 9 (1).