Β' ΕΠΣ Κοζάνης: Αίας Μικροβάλτου - Πρόοδος Μεταξά 4-3 | βίντεο

Μετά από ένα δραματικό στη διακύμανση του σκορ παιχνίδι, η ομάδα του Μικροβάλτου πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και πάλι στην εκπνοή του αγώνα (89’), επικρατώντας δίκαια στο γειτονικό ντέρμπι  επί της ομάδας του Μεταξά με το εντυπωσιακό 4-3!Ο Αίας Μικροβάλτου προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό, ισοφαρίστηκε, πήγε με 2-1 στο ημίχρονο, διεύρυνε την διαφορά (3-1) νωρίς στο 2ο ημίχρονο, έχασε ευκαιρίες, ισοφαρίστηκε στο 86’ και πήρε τη νίκη στο 89’, μέσα σε πρωτόγνωρους πανηγυρισμούς !

Η ομάδα του Μεταξά στάθηκε αρκετά καλά, έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε προς το τέλος του αγώνα με τον καταπληκτικό Θοδωρή Αναγνώστου  που πέτυχε και τα τρία γκολ της ομάδας του, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα.Τα γκολ του αγώνα:1-0 στο 1’ από τον Ανδρέα Γιαννόπουλο, που βγήκε μόνος του σε κάθετη μπαλιά και πλάσαρε, προλαβαίνοντας τον τερματοφύλακα.1-1 στο 8’ από τον Θοδωρή Αναγνώστου με σουτ-κεραυνό σε χτύπημα φάουλ αρκετά έξω από περιοχή.2-1 στο 23’ από το νεαρό Γιώργο Τσαράβα με κοντινό πλασέ (σκόρερ και την προηγούμενη αγωνιστική).3-1 στο 49’ από τον Γιώργο Μίχο («Ρονάλντο»), που βγήκε μόνος του και σημάδεψε σωστά (οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ξεκίνησε από θέση οφσάιντ).3-2 στο 71’ και πάλι από τον Θοδωρή Αναγνώστου, που στριφογύρισε στο ύψος της περιοχής, έκανε ένα συρτό σουτ που κατέληξε στα δίχτυα.3-3 στο 86’ και πάλι από τον Θοδωρή Αναγνώστου που δικαιούται τον τίτλο του κορυφαίου του αγώνα, που πλάσαρε μέσα από την περιοχή. 4-3 στο 89’ από τον Ορέστη Μάντση, όταν σε μια μπαλιά στην περιοχή φαινόταν να ελέγχεται από την άμυνα του Μεταξά, δέχτηκε την πίεση από Τσαράβα-Μάντση, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του δεύτερου που πλάσαρε μέσα σε πρωτοφανείς πανηγυρισμούς!Πανηγυρισμοί που έβγαλαν την πίεση και το άγχος από την μέχρι τώρα βαθμολογική πορεία της ομάδας του Μικροβάλτου, που επιτέλους ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας (τώρα, 7 βαθμοί Μικρόβαλτο και Κρανίδια, 6 βαθμούς η Καισαρειά και 5 βαθμούς οι Αυλές).Καλή η διαιτησία των, Σουλίδη Δ., Τσιαμπάζη, Μπαλιάκα.Οι συνθέσεις των ομάδων:ΑΙΑΣ ΜΙΚΡΟΒΑΛΤΟΥ (Σταθόπουλος Δημήτρης): Ματούλας Π., Κοζικόπουλος Αθ., Βλαχάβας Π., Μαρκόπουλος Β., Λάμπρος Χ., Μουλάι Ε., Γιαννόπουλος Ανδρ., Γκουτζιομήτρος Ανδρ., Τσαράβας Γ., Μάνος Ντ., Μίχος Γ..Αγωνίστηκαν σαν αλλαγή οι, Μάντσης Ο., Γιαννόπουλος Αντ., και Χατζόπουλος Β. Στην αποστολή ήταν ακόμη οι, Παπαδόπουλος Ι. και Στράτος Η..ΠΡΟΟΔΟΣ ΜΕΤΑΞΑ: Μακεντούδης Αγγ., Γκουτζιώτης Αν., Καραδήμας Αλ., Παπαχρήστου Μ., Μπιλιώνης Ν., Ντόρης Αντ., Δεληζήσης Ν., Πιστόλας Γ., Ρηγάκης Ανδ., Αμαραντίδης, Αναγνώστου Θ..Στη 16αδα, ήταν ακόμη οι Αναγνώστου Δ., Μανωλόπουλος, Καρανάτσιος Α., Αβραμίδης, Μπακατζούνης. mikrovalto.gr