Αρχική

Β’ Εθνική Μπάσκετ Στην παράταση λύγισε ο Ηρακλής

Τα περισσότερα παιχνίδια στην Κοζάνη τη φετινή σεζόν έχουν εξελιχθεί σε θρίλερ, με τον Ηρακλή τις περισσότερες φορές να καταφέρνει να πάρει τη νίκη. Ωστόσο αυτή τη φορά τη νίκη πήρε η Ευρώπη Πευκοχωρίου στην δεύτερη παράταση με άνθρωπο της τελευταίας στιγμής τον Ονάσογλου ο οποίος με λει απ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 89-87, δυσκολεύοντας τα μέγιστα την προσπάθεια των γηπεδούχων για διεκδίκηση της παραμονής.    


Αναλυτικά το αποτελέσματα
Ηρακλής Κοζ-Ευρώπη Πεύκ. 87-89 (β'παραταση)
Αίας Ευόσμου-Άργος Ορεστικό 76-66
Λιβαδειά-Ελευθερούπολη 72-64
Νίκη Βόλου-Στρατώνι 90-78
Δόξα Λευκάδας-Αργοναύτης 78-65
Μαχητές Δόξα Π.-ΧΑΝΘ 81-68
Πιερικός Αρχέλαος-Αιγάλεω 71-65
Τα φύλλα αγώνα
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ – ΑΙΓΑΛΕΩ  71-65
Τα δεκάλεπτα: 16-14, 38-33, 54-50, 71-65
Διαιτητές: Συμεωνίδης – Σιταρίδης
ΠΙΕΡΙΚΟΣ ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Χατζηιωάννου): Αμπαράς 10 (2), Κοντσές, Γκοντόπουλος 13 (1), Τσαλμπούρης 4, Σακελλαρίου 14 (1), Πέτκος 5 (1), Γαζέτης, Σκαμπαρδώνης, Ασημάκης 10 (1), Γεωργούλας 14 (2), Παπαδόπουλος 1, Οικονόμου.
ΑΙΓΑΛΕΩ (Ταμπάκης): Σπίγγος 2, Μιλεντίγιεβιτς 2, Μέλνικς 5, Καράβολας 28 (6), Λαμπρόπουλος 6 (2), Κορρές 11 (1), Καστανιώτης, Αθανασιάδης, Σταμάτης, Τόλιας 11 (3).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ 87-89 (78-78κ.α.)
Τα δεκάλεπτα: 24-21, 41-39, 60-57, 78-78κ.α., 87-89.
Διαιτητές: Σιμητόπουλος – Τσιρτσιμάλης.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ (Τζιλίνης): Καφετζής, Ντισλής 27 (3), Μιχαηλίδης 21 (2), Μαλτέζος, Μούκας 3 (1), Ντόβας 15 (3), Κυρίτσης 3, Σιώμος 12, Γιαννουζάκος 8 (1).
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ (Πλατής): Παναγιωτόπουλος 11 (2), Βέτσος, Γεωργάκης 5, Ονάσογλου 26 (1), Δεληγιάννης 15 (2), Βασιλειάδης 10 (2), Τέρπος 2, Πριφτανίδης 7 (1), Γκαμούρας 7 (1), Μουρίκης 4.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ 76-66
Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-30, 65-48, 76-66.
Διαιτητές: Ρούκας – Παπαγερίδης.
ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Χατζούλης): Αμούτζιας, Δαρβάνης, Δεμερτζής 5 (1), Γυμνόπουλος 21 (2), Μαυρίδης 12, Φωτόπουλος, Καντάρκος 5, Τασιούδης, Νησιώτης 7, Ντάλλης 11 (3), Καδής, Σταύρου 15.
ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ(Δημητριάδης): Πανταζής 19 (2), Ζυγούρας 7, Μιχαηλίδης 10 (3), Μαγρίζος, Τράντας 2, Δημητριάδης, Κόττας 12, Σκορδάρης 2, Τσαγκαρούλης 2, Χατζηκυριακίδης 12.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ - ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ 78-65
Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-34, 62-57, 78-65.
Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Παπαδόπουλος Θ.
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ(Ζαφειρούδης): Κυριακόπουλος 24 (3), Αργυρός 3 (1), Μαρίνος 3 (1), Κατωπόδης 8, Καραδολάμης, Ιωακειμίδης, Σκλάβος 22 (1), Μπέσκας, Κρητικός, Πασσαλίδης 3, Μουρατίδης 15 (5).
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Καλαντζής): Καλπαξίδης, Πετρίδης 2, Γερομιχαλός 8 (2), Γαλανίδης 22 (2), Ψάλτου Μίλ. 3 (1), Δάλπας 4, Κοντόπουλος, Ζώτος 12, Κασούρας, Ψάλτου Μάρκ. 14.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ 72-64
Τα δεκάλεπτα: 12-17, 31-32, 54-48, 72-64.
Διαιτητές: Γερακίνης – Φακίτσας.
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Ζωντός): Ταμπίτσικας, Βέλλιος 8 (1), Ταγκλής, Τερματζίδης 3 (1), Δημητρίου 7 (1), Τοπουζίδης 13 (4), Ράλλης 10 (2), Μαράντος 3 (1), Σοροπάνης, Κωνσταντακόπουλος 4, Πλιάντζας, Δημητριάδης 24 (3).
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Τσολάκης): Μουλλάκης 23 (4), Αδαμόπουλος, Γαρμπής 6, Υφαντόπουλος 3 (1), Λαφτσής, Λαμπρόπουλος, Σκαρλάτος 4 (1), Κουμλέλης 5, Δανίκας 2, Εξουζίδης 7, Γεωργιάδης, Βοϊβατόπουλος 14.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ 90-78
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-38, 62-62, 90-78.
Διαιτητές: Λαζαρίδης Κ-Μοσχοτόγλου.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης): Ντίνης, Ξύδης 6 (2), Γεωργίου 13 (2), Μπόγδανος 15 (2), Τσώλης 8, Φωσσές 10, Τάσος 5, Μανδαλάκης 33 (4).
ΣΤΡΑΤΩΝΙ (Μύθου): Ματενίδης 2, Ψευτογκάς, Κουντουρατζόγλου, Μυστιλιάδης 17 (2), Μόσχου 8, Κιγμέτογλου 13 (1), Νουκάρης 10 (1), Νταράκης 8, Δασκαλόπουλος 20.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ-ΧΑΝΘ 81-68
Τα δεκάλεπτα: 15-13, 33-34, 54-51, 81-68
Διαιτητές: Δεληγιαννίδης-Λόρτος
ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος Δ., Σαββίδης 2, Πεταλωτής 11 (3), Ελευθεριάδης 5 (1), Αναστασίου, Μυλωνίδης 21 (2), Γεριμιχαλός 13, Παυλίδης 4, Μάρουσιτς 15 (2), Δαβάνης 2, Λευκαδίτης 8 (1).
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Μεργούπης, Γκάτζιας 14 (1), Ματενίδης 17 (1), Παπανικολάου 10 (2), Σερέτης, Ζιάκας 7 (1), Σαχπατζίδης 18, Σουρβατζής 2, Θεοδωράκος, Παπαχρήστου
Βαθμολογία (σε 13 αγώνες): Λιβαδειά 23, Δόξα Λευκάδας 23, ΧΑΝΘ 21, Στρατώνι 21, Αίας Ευόσμου 21, Μαχητές Δόξας Πεύκων 21, Πιερικός Αρχέλαος 20, Αργοναύτης 19, Πευκοχώρι 19, Αιγάλεω 18, Άργος Ορεστικό 18, Νίκη Βόλου 17, Ηρακλής Κοζάνης 16, Ελευθερούπολη 16.
Επόμενη αγωνιστική (14η, 26/1)
Αίας Εύοσμου-Ηρακλής Κοζάνης
Λιβαδειά-Πευκοχώρι
Νίκη Βόλου-Ελευθερούπολη
Δόξα Λευκάδας-Στρατώνι
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Αργοναύτης Καλ.
Πιερικός Αρχέλαος-ΧΑΝΘ
Αργος Ορεστικό-Αιγάλεω΄
dioskouroibc.gr