ΒΟΡΡΑΣ | 2ος: Σούπερ XANΘ και Τιτάνες Δράμας
Στο "νήμα" η ΧΑΝΘ πέρασε από την έδρα του Μακεδονικού με 73-75 για την 16η αγωνιστική. Σπουδαία νίκη πέτυχαν και οι Τιτάνες Δράμας που επικράτησαν του Μαντουλίδη με 80-77.
Εύκολο έργο είχαν το Πευκοχώρι και η Ελευθερούπολη απέναντι σε Μαρμαρά και Αναγέννηση Φλόγα αντίστοιχα.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής :
Πευκοχώρι – Μαρμαράς 95-56
Ελευθερούπολη – Αναγέννηση Φλόγα 106-70
Μακεδονικός – ΧΑΝΘ 73-75
Απόλλωνας Καλαμαριάς – Ορφέας Ν. Σκοπού 48-56
Τιτάνες Δράμας – Μαντουλίδης 80-77
Μακαμπή – ΓΑΣ Κομοτηνή 79-64
Ρεπό: Αγία Βαρβάρα
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ – ΜΑΡΜΑΡΑΣ 95-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-11, 39-20, 60-39, 95-56
Διαιτητές: Τζιοπάνος, Γκέκας
ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ( Πλατής): Παναγιωτόπουλος 7 (1), Μουρίκης 4, Τσικίνας 5, Μάρκου, Ανθόπουλος 10, Τριφτανίδης 20 (1), Γκαμούρας 21 (1), Τζαμτζίδης 2, Δεληγιάννης 4(1), Κουτζούχας 6, Μπουϊντας 16, Κεσίδης.
ΜΑΡΜΑΡΑΣ (Αλεξόπουλος): Λαζόγλου 24, Μιλκονίδης 6, Κανάτας, Σπανός 6, Δεληγιάννης, Παπαρήγας, Ξανθόπουλος 2, Μπαλκούρας 8 (1), Αλεξιάδης 4, Καϊκης 4, Λελούδας 2.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΧΑΝΘ 73-75
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-24, 32-41, 55-52, 73-75
Διαιτητές: Τσιρτσιμάλης, Μηλαπίδης
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ(Καραδήμος): Μυσιρλόγλου, Χρηστίδης 2, Βασιλειάδης 34, Ματενίδης 2, Χριστοδούλου 4, Θώμος 2, Γρηγορίου 1, Παπαδόπουλος Αλ 7(1), Τσιάτσιος 11, Μποβασιανός 1, Ανεστάκης 9, Μυρίδης.
ΧΑΝΘ (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς, Φωτιάδης 11, Τζιμοράγκας 3 (1), Σερέτης 7 (1), Ζιάκας 13 (1), Παπανικολάου 20 (2), Σουρβατζής 8 (1), Νεοφύτου, Σαχπατζίδης 3, Μελίδης 10, Αγραφιώτης.
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ –ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ 80-77 (63-63 κ.α.)
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-11, 35-24, 49-46, 63-63, 80-77
Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Παπαγερίδης
ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Θεοδωρίδης): Θεοδωρίδης, Μανιώτης 6, Στυλίδης 27 (1), Γαιτανίδης, Χατζηνικολάου 1, Μούκας 7 (1), Τοσουνίδης 12, Γουδούτσης 3, Εξουζίδης 6, Μελισσαρίδης Σ. 18 (4), Ελευθεριάδης, Γαϊτανης.
ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ (Δημητρίου): Τόζιος 8, Νικολάου 5, Σιολόγκας 9, Χριστοδούλου 27 (2), Μπακιρτζής, Γκέλιος 9 (1), Παπαρέγκας 9 (1), Ελευθερίου 3, Θωμαϊδη, Κουζέλογλου 7 (1), Αναστασάκης.
ΜΑΚΑΜΠΗ-ΚΟΜΟΤΗΝΗ 79-64
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 42-31, 58-47, 79-64
Διαιτητές: Παργιανόπουλος, Ζαχάρης
ΜΑΚΑΜΠΗ (Ντολόπουλος): Μαγρίζος 20(1), Κοντός 6 (2), Γιαγκόπουλος 2, Σαραφίδης, Βουτσακόπουλος 10 (1), Αρούχ 22 (2), Δήμου Βαγ. 18 (2), Γεωργίου 1, Κατεμλιάδης.
ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Διαμαντίδης 19 (3), Σκεμπής 3 (1), Μακρής 2, Ντίνας 15 (1), Σάκαρης 7, Πανταζής 6 (2), Μήτσου 10 (1), Σταματέλλος 2, Ουζουνίδης Μπεκρής.
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑΣ 106-70
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-14, 57-33, 79-52, 106-70
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Μελανίδης
ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ (Καγιάογλου): Μουλάκης 11 (3), Κακλαμάνος 6 (2), Υφαντόπουλος 12 (2), Μαρουλάκης 8, Στεφανίδης 10 (1), Καλλινικίδης 4, Σκαρλάτος 13 (1), Κουτσογιάννης 12, Αδαμόπουλος 4, Κηπουρός 9 (1), Α. Δενδρινός 5, Δανίκας 12.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑΣ (Καραγιαννίδης): Καραμανώλης 9, Τζουβάρας 8 (2), Κυριακού 14 (1), Σταφυλάς 19, Μανουσάκης 20 (4), Κωστόπουλος, Σιαπανίδης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ –ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ 48-56
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-16, 24-28, 33-43, 48-56
Διαιτητές: Αγορογιάννης, Πιτσίλκας Β.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛ. (Παπαμαυρουδής): Παυλίδης 2, Κουκουλίδης 17 (1), Κάππος 2, Πηλακούτας 10(1), Παπαδόπουλος Μ, Ζελενίτσας 3 (1), Μπίντσης 14, Παπαδόπουλος Ν.
ΟΡΦΕΑΣ ΝΕΟΥ ΣΚΟΠΟΥ (Κοκολιός): Ντίκογλου 8, Σουλούγκας 4, Τσανάκας, Καδής 10 (1), Χατζηπέτρου 15, Κατσικάς 6, Γκουτζιομήτρος 3, Τερζής, Τεβετζίδης 8 (1), Καρακώστας 2.
Βαθμολογία (σε 16 ματς)
1. Πευκοχώρι 27 12-3 1195-989
2. ΧΑΝΘ 26 11-4 1135-914
3. Ελευθερούπολη 26 11-4 1226-1090
4. Μαντουλίδης 24 9-6 1058-941
5. Αγία Βαρβάρα 23 9-5 976-957*
6. Μακαμπή 23 9-5 1050-943 *
7. Μακεδονικός 23 8-7 948-934
8. ΓΑΣ Κομοτηνή 23 8-7 1088-1025
9. Τιτάνες Δράμας 22 7-8 1030-1064
10. Ορφέας Νέου Σκοπού 22 7-8 953-962
11. Αναγέννηση Φλόγα 18 3-12 995-1207
12. Απόλλωνας Καλαμαριάς 17 2-13 950-1132
13. Μαρμαράς 14 0-14 683-1132 *
*Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν κάνει το ρεπό τους.
Επόμενη αγωνιστική (17η, 16/2)
Μαρμάρας - Ελευθερούπολη
Αναγέννηση Φλόγα - Μακεδονικός
ΧΑΝΘ - Απόλλωνας Καλαμαριάς
Ορφέας Ν. Σκόπου - Τιτάνες Δράμας
Μαντουλίδης - Μακαμπή
Αγία Βαρβάρα - Πευκοχώρι
Ρεπό: ΓΑΣ Κομοτηνή