Α2 Γυναικών Μπάσκετ: Απόλων Πτολεμαΐδας - Αστέρας Καβάλας 74-70

Έναν πολύ όμορφο αγώνα, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το μεσημέρι της Κυριακής, όσοι τυχεροί βρέθηκαν στο κλειστό της Πτολεμαΐδας. Σε μία πολύ κρίσιμη αναμέτρηση για τις 2 ομάδες, υπήρξε ένα πολύ δυνατό και ανταγωνιστικό Α' δεκάλεπτο.

Το γεγονός όμως  του φορτωματος με φάουλ , απο την μια ανάγκασε την ομάδα μας να προχωρήσει σε ανάλογη διαχείριση του ρόστερ, και από την άλλη δημιούργησε εκνευρισμό που βοήθησε τον καλύτερο στο Β' δεκάλεπτο  ΑΣΤΕΡΑ, να επικρατήσει στο παρκέ, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και το +12 (25-37), λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.
Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα μπήκε ψυχομένη και αποφασισμένη να γυρίσει το ματς, πράγμα που έγινε μέσα στο πρώτο δίλεπτο με ένα επιμέρους 9-0. Ο αγώνας κινήθηκε στην κόψη του ξυραφιού, με τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ να μην χάνει την πρωτοπορία στο σκορ από το 29', και να ισοφαρίζεται με τρίποντο στο τέλος της κανονικής διάρκειας. Ωστόσο στην παράταση συγκεντρωμένος, ψύχραιμος και αποτελεσματικός έκλεισε το παιχνίδι στο τελικό 74-70.
Εξαιρετική η αντίδραση της ομάδας μας, που απέδειξε το μέταλλο που έχει, και έτσι κερδήθηκε ένας πολύ σημαντικός αγώνας. Ωστόσο η μάχη του πρωταθλήματος συνεχίζεται, τίποτα ακόμη δεν είναι δεδομένο και θα πρέπει να προσπαθήσουμε ακόμη περισσότερο, για να έχουμε το αποτέλεσμα που προσδοκούμε με την λήξη του πρωταθλήματος.  Επόμενη αναμέτρηση στην Λάρισα, απέναντι στην τοπική ΟΛΥΜΠΙΑ...
Διαιτητές: Θώμος-ΠλιάκοςΔεκάλεπτα: 4-17, 28-38, 51-50, 64-64(κ.α.), 74-70
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ (Ε. Παπαδημητρίου): Μ-Ο Σπυριάδου, Φ. Καρακατσάνη, Ε. Κοτζαϊτση 15, Α. Διπλάρη 15(1), Λ. Κουκή 2, Κ. Πισιάνη 9(1), Γ. Αθανασιάδου 4, Μ. Βλαδίκα 13(3), Γ. Δερμιτζάκη 5, Β Γκανάτσιου 9, Β. Γεωργοπούλου 2, Α. Σαρβάνη
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ (Αϊβαζίδης-Δημητριάδης): Ι. Γενημαχαλέλη 2, Ε. Φραγκάκη  9, Α. Ψυλλάκη, Ε-Χ Καραγεωργίου 2, Ι. Ιωακειμίδου 5, Ε.Τσίλι 8 , Ε. Γαϊτάνη 18(4), Α-Δ Ζορμπαλά 20(3), Ο. Αντριέφσκα, Ε. Παπανικολάου 2, Μ. Μιχαηλίδου, Α. Λάλλα 4
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ1. Αρης 222. ΣΚ Ιωάννινα 183. Απόλλων Καλαμαριάς 174. Ολύμπια Λάρισας 175. Απόλλων Πτολ/δας 176. Αστέρας Καβάλας 157. Αναγέννηση Ν.Ρυσίου 148. ΧΑΝΘ 149. Λασσάνης Κοζάνης 8*Ο Λασσάνης Κοζάνης έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα