Αρχική

Α’ ΕΣΚΑΝΑ (14η αγ.): Επιστροφή στις νίκες για Ερμή Αργυρούπολης – διπλή κορυφή για ΑΟΝΑ και Ελευσίνα

Επιστροφή στις νίκες για τον Ερμή Αργυρούπολης, ο οποίος μετά την ήττα του στο τοπικό ντέρμπι με τον ΑΟΝ Αργυρούπολης την περασμένη εβδομάδα πήρε και πάλι τα πάνω του σήμερα (16/1) κερδίζοντας με 84-53 τον Ερμή Περάματος για την 14η αγωνιστική της Α ΕΣΚΑΝΑ. Μάλιστα, με το σκορ να κινείται σε ρυθμούς νταμπλ σκορ και άνω των 25 πόντων η υπόθεση “νίκη” στο συνονόματο ντέρμπι είχε κριθεί από νωρίς. 

Εύκολο βράδυ και για την Δραπετσώνα! Ο ΔΑΣ Δραπετσώνας εκμεταλλεύτηκε το σχετικά βατό του αποψινό τεστ κόντρα στον ΑΟ Ταταύλα και επικρατώντας με 81-70 εξακολουθεί να κυνηγάει την πρώτη τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Παραμονή στην κορυφή για την Ελευσίνα! Εκεί που ήταν εκεί συνεχίζει η Ακαδημία Ελευσίνας, η οποία πέρασε χωρίς την παραμικρή ανησυχία από την Γλυφάδα με 78-58 και φτάνοντας τους 26 βαθμούς γνωρίζει πολύ καλά πως μέχρι και το τέλος της ημέρας θα έχει ό,τι και αν συμβεί το καλύτερο ρεκόρ της λίγκας (12-2).

Πέρασε από τον Άγιο Δημήτριο ο ΑΟΝΑ! Μετά τους Ερμή Αργυρούπολης και Ελευσίνα τώρα και ο ΑΟΝ Αργυρούπολης συνέχισε με νίκη στην 14η αγωνιστική της Α ΕΣΚΑΝΑ, με τους σημερινούς φιλοξενούμενους να λυγίζουν με 68-58 τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου εκτός έδρας ανεβαίνοντας στο 12-2 για φέτος με στυλ.

Μεγάλες νίκες στην έδρα τους για ΑΕ Ρέντη και Τράχωνες Δία! Με δύο πολύ σημαντικά εντός έδρας αποτελέσματα για τους δικούς στόχους συνέχισαν την πορεία τους στην Α ΕΣΚΑΝΑ οι ΑΕ Ρέντη και Τράχωνες Δία, οι οποίοι λυγίζοντας τους Ίκαρο Νέας Σμύρνης και Ηλεκτρούπολη, αντίστοιχα, έκαναν από ένα μεγάλο βήμα πίεσης προς την τετράδα και αποφυγής του υποβιβασμού, αντίστοιχα.

Παραλίγο στραβοπάτημα στον Κορυδαλλό! Η Ευρυάλη τα… χρειάστηκε αλλά τελικά δεν έχασε έδαφος στον Κορυδαλλό κόντρα στον τοπικό Πήγασο και κερδίζοντας με 70-65 απομακρύνεται για τα καλά από τα χαμηλά επίπεδα της βαθμολογίας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής (16/1):

Ερμής Αργυρούπολης – Ερμής Περάματος 84-53
ΔΑΣ Δραπετσώνας – Ταταύλα 81-70
Γλυφάδα – Ακαδημία Ελευσίνας 58-78
Αστέρας Αγίου Δημητρίου – ΑΟΝΑ 58-68
ΑΕ Ρέντη – Ίκαρος Νέας Σμύρνης 86-70
Τράχωνες Δία – Ηλεκτρούπολη 58-54
Πήγασος Κορυδαλλού – Ευρυάλη 65-70

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1 Ακαδημία Ελευσίνας 26, 12-2 +179
2 ΑΟΝΑ 26, 12-2 +127
3 Ερμής Αργυρούπολης 25, 11-3 +129
___________________________________
4 ΔΑΣ Δραπετσώνας 25, 11-3 +89
5 Αστέρας Αγίου Δημητρίου 23, 9-5 +36
6 ΑΕ Ρέντη 22, 8-6 -6
7 Ευρυάλη 22, 8-6 +27
8 Ερμής Περάματος 21, 7-7 +7
9 Ίκαρος Νέας Σμύρνης 21, 7-7 +2
10 Τράχωνες Δία 18, 4-10 -89
11 Ταταύλα 17, 3-11 -132
__________________________________
12 Ηλεκτρούπολη 16, 2-12 -129
13 Γλυφάδα 16, 2-12 -102
14 Πήγασος Κορυδαλλού 16, 2-12 -139

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ – ΕΛΕΥΣΙΝΑ 58-78

Διαιτητές : Γαρίνη, Αυγερινός, Βαϊττης

Δεκάλεπτα  : 20-22, 33-42, 49-59, 58-78

ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΣ(Στεφανίδης, Παλτζόγλου): Τάγκαλος, Τσίλαγας 12(2), Γκιουρτζίδης 3(1), Λούκος, Βουρδέλης 4, Θεοχάρης 6, Καραχάλιας 11(1), Μηνάς 11(1), Ραυτογιάννης, Μυλωνάκης 9, Οικονόμου, Παπαδεράκης 2

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης): Ηλιάδης 5(1), Παπασταματίου 3(1), Γκιουαλτιέρι 8(1), Παπαδημητρίου, Πετρόγιαννος, Κοντούλης 14, Πολιτόπουλος 10, Καπώνης 16(4), Χαρούνι 15, Αχείμαστος, Τσάτας 7

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ/ΔΙΑ- ΑΣΗΕ  58-54

Διαιτητές: Καραβίτης, Κηπώσης, Καψαρίδης

Δεκάλεπτα: 16-11, 36-23, 46-34, 58-54

ΕΝΩΣΗ ΤΡΑΧΩΝΩΝ (Χαριτάτος – Κωστολιάς):Φραγκούλης 6, Κουτσομάρης,  Σαρλάνης,  Ράγιας 11(1),  Αυλόγητος 8(2), Ξυνογαλάς 7(1),  Ρούσσος 8,  Αγγελόπουλος 18(3), Γκανάς.

ΑΣΗΕ (Παπαδημητρίου-Τριανταφύλλης): Χιωτάκης 3, Σκαρμούτσος, Κάραλης 14(1), Μπόρος 3(1), Ραυτόπουλος 6, Ψάλτου 2, Μενεγάτος, Μπούτος 21(4), Σουλιώτης 1, Ψυ χογιός 2, Λύρας 2.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ –ΠΕΡΑΜΑ 84-53

Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Σίμα , Μακρής

Δεκάλεπτα : 21-13,50-23,62-35,84-53

EPMHΣ APΓYPOYΠOΛHΣ (Γκαναβίας , Μωυσίδης) : Ραζής 7(2), Mαυρατζιώτου 17(3), Kαβαλαράκης 8, Παξινός 8(1), Δαρμής 17(2), Νικολακάκος, Φωτόπουλος 17(3), Kόλλιας 4, Θειακός , Tσιώκος 6, Χατζηϊωαννίδης

ΠΕΡΑΜΑ (Αρώνης): Παρασκευόπουλος 7, Κοντάκος 2, Γεωργιάδης 6, Γρύλλης 7(1) , Ιωάννου 8(2) , Μπακογιάννης 2, Αρώνης , Τράμπαρης 8(1) , Παλληκαράς 2, Τοντούα 8, Καπατσούλιας , Ζαχαριάδης 3(1)

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής (23/1):

Ακαδημία Ελευσίνας – ΔΑΣ Δραπετσώνας
Ταταύλα – Τράχωνες Δία
Ηλεκτρούπολη Ελληνικό – ΑΕ Ρέντη
Ίκαρος Νέας Σμύρνης – Ερμής Αργυρούπολης
Ερμής Περάματος – Αστέρας Αγίου Δημητρίου
ΑΟΝΑ – Πήγασος Κορυδαλλού
Ευρυάλη – Γλυφάδα

The post Α’ ΕΣΚΑΝΑ (14η αγ.): Επιστροφή στις νίκες για Ερμή Αργυρούπολης – διπλή κορυφή για ΑΟΝΑ και Ελευσίνα appeared first on Basketblog.