Αρχική

Α’ ΕΣΚΑΝΑ (12η αγ.): Ήττα μετά από καιρό για τον Ερμή Αργυρούπολης – πέρασε από τον Κορυδαλλό ο Αστέρας – έσπασε το ρόδι η Γλυφάδα

Σερί ήταν και πάει για τον Ερμή Αργυρούπολης, με την Ευρυάλη να τον λυγίζει στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΝΑ με 70-61 και να του σπάει το νικηφόρο σερί των εννιά διαδοχικών αγώνων δίχως ούτε μια ήττα! 

11 ήττες ήταν πολλές από ό,τι φάνηκε για την Γλυφάδα, η οποία κατάφερε να λυγίσει στο ντέρμπι των χαμηλών στρωμάτων του βαθμολογικού πίνακα τον ΑΟ Ταταύλα με 57-50 εκτός έδρας και μπαίνει στο Break των Χριστουγέννων με ανανεωμένες ελπίδες παραμονής.

Τεράστιο διπλό για την ΑΕ Ρέντη στην Αργυρούπολη, με την νεοφώτιστη ομάδα από τη Β ΕΣΚΑΝΑ να λυγίζει στο νήμα στην παράταση με 67-65 τον πρωτοπόρο ΑΟΝΑ και να δίνει τα… ρέστα της για την άνοδο με το φινάλε του 2022!

Διπλά τριάδας για Αστέρα Αγίου Δημητρίου και Ακαδημία Ελευσίνας, που περνώντας στο νήμα από τις έδρες των ανάμεσα στα χαμηλά επίπεδα της κατάταξης Πήγασου Κορυδαλλού και Ηλεκτρούπολης κατόρθωσαν να κλείσουν το 2022 με τον ιδανικό τρόπο απέχοντας πια δύο και έναν βαθμούς, αντίστοιχα, από την κορυφή.

 

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής (19/12):

Ηλεκτρούπολη – Ακαδημία Ελευσίνας 75-81
Ταταύλα – Γλυφάδα 50-57
Ίκαρος Νέας Σμύρνης – ΔΑΣ Δραπετσώνας 12/1
Ερμής Περάματος – Τράχωνες Δία 55-53
ΑΟΝΑ – ΑΕ Ρέντη 65-67
Ευρυάλη – Ερμής Αργυρούπολης 70-61
Πήγασος Κορυδαλλού – Αστέρας Αγίου Δημητρίου 61-67

Αναλυτικά η βαθμολογία:

1 Ακαδημία Ελευσίνας 22, 10-2 +123
2 Ερμής Αργυρούπολης 22, 10-2 +106
3 ΑΟΝΑ 22, 10-2 +103
___________________________________
4 Αστέρας Αγίου Δημητρίου 20, 8-4 +40
5 ΔΑΣ Δραπετσώνας 19, 8-3 +61
6 ΑΕ Ρέντη 19, 7-5 -9
7 Ευρυάλη 19, 7-5 +28
8 Ερμής Περάματος 18, 6-6 +25
9 Ίκαρος Νέας Σμύρνης 17, 6-5 +5
10 Ταταύλα 15, 3-9 -85
11 Τράχωνες Δία 15, 3-9 -71
__________________________________
12 Ηλεκτρούπολη 14, 2-10 -111
13 Πήγασος Κορυδαλλού 14, 2-10 -123
14 Γλυφάδα 13, 1-11 -93

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνα:

ΤΑΤΑΥΛΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ ΕΝ. ΣΩΜ.   50-57

Διαιτητές: Αναστασίου, Λαμπίρης, Γερουλάνος

Δεκάλεπτα: 12-15, 29-22, 36-38, 50-57

ΤΑΤΑΥΛΑ (Φαρμάκης-Ρουμελιώτης): Καρακώστας 15, Μακρής 11, Κουτσουβέρης 1, Γεωργάκης 8(1), Λάβαρης, Κατσικάκης 7(1), Φίλα 2, Μπόσκοβιτς 6

ΓΛΥΦΑΔΑ (Καψιμάλης-Στεφανίδης): Τάγκαλος, Τσίλαγας 8(1), Λούκος 2, Βουρδέλης, Θεοχάρης 8, Γκιορτζίδης 9(1), Καραχάλιος 19(2), Παπαδεράκης, Μυλωνάκης 11

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟ – ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ 75-81

Διαιτητές : Κονταράτος, Γαρίνη, Αλιμπέρτης

Δεκάλεπτα : 21-23, 35-42, 56-58, 75-81

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ ΕΛΛΗΝΙΚΟ(Παπαδημητρίου) : Πηλιούνης 23(1) , Χιωτάκης 7 , Σκαϊμουτς 6 , Ψάλτου 6(1) ,  Καράλης 9(1) , Γρηγόρας , Μπούτος 22(3)  , Λυράς 2

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΕΛΕΥΣΙΣ (Μαυρογιάννης, Τριανταφύλλης):  Ηλιάδης 13(4)  , Γκουαλτιέρι 5(1) , Παπαδημητρίου  2, Κοντούλης 4 , Πολιτόπουλος 11(1) , Καπώνης 6 , Χαρούνι 24 , Δούκας 10 , Αχείμαστος 6 ,Βαμβακίδης

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ -ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 70-61

Διαιτητές :Κιουλάφας-Ανδρεόπουλος-Καψαρίδης

Δεκάλεπτα : 21-11,38-31,48-37 70-61.

ΕΥΡΥΑΛΗ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Κακαβάς-Ξυπνητός): Καλαϊτζής 13(3),Καγιαμανίδης 19(3),Πάνος, Βάβουλας 4,, Κούκουρας 6(2), Κοπακάκης 19(3), Πεφάνης 9, Γιαννακούρος, Κωνσταντινίδης.

ΕΡΜΗΣ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γκαναβίας,): Ραζής, Μαυραντζιώτου 2, Καβαλαράκης 9(3),Παξινός 3, Κατσαμπάνης 3(1), Φωτόπουλος 16(1), Ψυχογιός 7(1), Ρετσινάς, Δέδες , Νικολακάκος 3, Κωνσταντακόπουλος 5, Τσιώκος 13.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡ. -ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. 61-67

Διαιτητές : Μαυρέλης , Τζίμης, Μπερέτσος

Δεκάλεπτα : 17-12, 35-37, 56-49, 61-67

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΟΡ. (Τσίμπας , Αντιπάτης): Παπαγεωργίου 13(1), Κατούφας 3, Τσαπρούνης 9, Χατζόβουλος 9(1), Χριστοδουλόπουλος 8(2), Στουραίτης 5(1) , Δογρανλής 11(1) , Σωτηρόπουλος 3(1) , Συρίγος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Κάσσης, Κεραμειδάς): Μπάλας 15(3), Καραγι΄’αννης 18, Φωτσέρης 7, Μαρόπουλος 13, Ραζής 3(1), Γεωργίου 2, Δούβος 2, Ακρίβος 6(2) , Γιαννακόπουλος , Κουκουβάκης

ΠΕΡΑΜΑ ΕΡΜΗΣ -ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ  55-53 

Διαιτητές: Τσαχάκης Χρόνης , Ερμίδης

Δεκάλεπτα: 15-13 , 28-25, 43-34, 55-53

ΠΕΡΑΜΑ ( Μπούτζης):  Παρασκευόπουλος 2 Τσουκαλάς 4 Γεωργιάδης 8 Γρύλλης 5 , Ιωάννου 16(2),  Φιλίππου , Αρώνης 11 Μπακογιάννης 3(1), Παλληκαράς ,Καπατσούλιας 3 Ζαχαριάδης 3

ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ (Χαριτάτος , Κωστολιάς ): Φραγκούλης 7 Ξυνογαλάς , Πέτσος 2,  Κωσταρέλος , Τσορμπατζίογλου 7(1) , Ραγιάς12 , Σάννης15(5),  Αυλόγυρος , Ρούσσος 7(1),  Σαρλάνης 3

ΑΟΝΑ -ΑΕ ΡΕΝΤΗ 65-67 παράτ.(καν. αγ. 59-59)

Διαιτητές : Δελαγραμμάτικας , Κηπώσης , Μακρής

Δεκάλεπτα  : 19-15, 29-36, 41-48, 59-59(καν. αγ.) , 65-67

ΑΟΝΑ (Πέρρος , Βλάχος ): Τσιάκος  11(3), Ζαπαντιώτης  4(1), Ντόσκορης  9, Λούγαρης  8, Κατσούρης 24(1), Ραυτόπουλος 2, Παπαδημητρακόπουλος 4, Μούστα  13(1)

ΑΕ ΡΕΝΤΗ (Αντωνουσάκης, Αλεξόπουλος ): Βλαχάκης 2, Μπακάλης , Δαλμυράς  5, Κορκοσούρας 10(2),  Καζάζης  2, Λίτσος 21(1), Μαλούνας  9(1), Πετράκης  3(1), Χατζηκάλφας  10 , Σαπουτζάκης  5

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής (9/1):

Ακαδημία Ελευσίνας – Ταταύλα
Γλυφάδα – Πήγασος Κορυδαλλού
ΔΑΣ Δραπετσώνας – Ηλεκτρούπολη
Τράχωνες Δία – Ίκαρος Νέας Σμύρνης
ΑΕ Ρέντη – Ερμής Περάματος
Ερμής Αργυρούπολης – ΑΟΝΑ
Αστέρας Αγίου Δημητρίου – Ευρυάλη

The post Α’ ΕΣΚΑΝΑ (12η αγ.): Ήττα μετά από καιρό για τον Ερμή Αργυρούπολης – πέρασε από τον Κορυδαλλό ο Αστέρας – έσπασε το ρόδι η Γλυφάδα appeared first on Basketblog.