Α’ ΕΠΣΚ: Σπουδαίο διπλό του Βοΐου .. Νωθρός ο Μακεδονικός υποχρεώθηκε σε ήττα (φωτο - Βίντεο)

Μακεδονικός Κοζάνης – Ακ. Π. Βοΐου 0-2
Σπουδαία και δίκαια εκτός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε η ομάδα της Ακ. Βοΐου στο στρατιωτικό γήπεδο επί του Μακεδονικού Κοζάνης
Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά  με ελάχιστες ευκαιρίες.
Είναι χαρακτηριστικό , πως στο πρώτο ημίχρονο πλην του γκολ που σημειώθηκε από τους φιλοξενούμενους καταγράφηκαν δύο μόνο σουτ (ένα από κάθε ομάδα) που εξουδετερώθηκαν με ευκολία από τους δύο τερματοφύλακες.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν με σκοπό να πιέσουν για την ισοφάριση ,αλλά  το γκολ που δέχτηκαν σε μια αντεπίθεση από την ταχύτατη ομάδα του Κάλφα τους έκοψε τα πόδια .
Μετά το 60΄οι παίκτες του Καραθανάση έκαναν απέλπιδα προσπάθεια να καταφέρουν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το δοκάρι χωρίς όμως κάτι περισσότερο.
Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι με καλή ψυχολογία έφευγαν όποτε τους επέτρεπαν οι καταστάσεις επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις και είχαν κι αυτοί με τη σειρά τους  δοκάρι με τον Δονούλη.
Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για το Bόιo που πατούσε καλύτερα στο χόρτο  και προηγήθηκε μόλις στο 11 με δυνατό σουτ του Σούλα 0-1
Ο Μακεδονικός νωθρός , δε μπορούσε να βρει λύσεις επιθετικά  και στο πρώτο  ημίχρονο δεν απείλησε σοβαρά.
Οι φιλοξενούμενοι μπροστά στο σκορ και καλά στημένοι δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.
Στο δεύτερο ημίχρονο  στο 47΄σουτ του Αραγιά λίγο έξω
Στο 50΄σε αντεπίθεση του Βοίου ο Δονούλης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια
στην άμυνα του Μακεδονικού και με προβολή από κοντά  έκανε το 0-2
Στο 60΄σέντρα Σέχι κεφαλιά γυριστή του Κουτούλα μπλοκάρει ο Παπακώστας
Στο 62΄Μαματσιος φάουλ ,κεφαλιά Κουτούλα στο κάθετο δοκάρι ,νέο σουτ Αργυρόπουλου από κοντά η μπάλα κοντράρει κι απομακρύνεται , από τους αμυντικούς
Στο 79΄σουτ Δονούλη οριζόντιο δοκάρι
Μακεδονικός Κοζάνης (Καραθανάσης):  Βαρυτιμίδης, Καραγιώργος (65’ Τσαμπούρης), Αντωνόπουλος, Μπέμπης (46’ Αραγιάς), Αργυρόπουλος, Μαμάτσιος, Πιλικίδης, Ζιαζιάς ( 46’ Τσατσόπουλος), Κουτούλας, Νάνος, Ζέχι
Ακαδημία Π. Βοΐου (Κάλφας): Παπακώστας, Στεργιόπουλος, Καραγιάννης, Βασιλόπουλος, Λαδάς, Τουλιόπουλος, Πατούρι, Δονούλης (87’ Αλεξίου), Σούλας (53’ Στεριόπουλος Σ.), Φασούλας (79’ Παπουτσίδης)
Διαιτητής: Καρατέρπος
Βοηθοί: Ιωαννίδς Β., Παπδόπουλος Χρ.