Α’ ΕΠΣΚ: Μακεδονικός Κοζάνης – Τιτάν Σερβίων 1-0 | φωτο - βίντεο

Αγχωτική νίκη και βαθιά ανάσα για τον Μακεδονικό
 Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε η ομάδα του Μακεδονικού Κοζάνης λυγίζοντας τη σθεναρή αντίσταση του Τιτάν Σερβίων με  σκορ 1-0.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί σημείωσαν  το νικητήριο γκολ και είχαν δύο δοκάρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μη έχοντας να χάσουν τίποτα πήραν μέτρα στο γήπεδο αν και έπαιζαν από το 61΄με 10 παίκτες λόγω αποβολής με απ ευθείας κόκκινη του Κακαφίκα  και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων.
Ο Μακεδονικός προσπάθησε να κρατήσει το μηδέν πίσω πρόσεχε κυρίως την άμυνα του (και τα κατάφερε) ενώ έβγαινε απειλητικά στην κόντρα.
Τα Σέρβια  απειλούσαν κυρίως με στημένες φάσεις πότε με φάουλ κόρνερ αλλά και τα μεγάλα πλάγια άουτ του Βητόπουλου.

Φάσεις και γκολ
Στο 1΄δυνατό σουτ Ζαχαριάδη λίγο έξω
Στο 8΄Φωλίνας στον Ματούλα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα στο κάθτο δοκάρι , στην επαναφορά ο Παρτάλης με δυνατό συρτό σουτ ανοίγει το σκορ 1-0
Στο 8΄αδράνεια στην άμυνα του Τιτάν ο Παρτάλης κεφαλιά πάσα στον Ματούλα πλασέ από κοντά λίγο έξω.
Στο 11΄ λάθος του Κιβρακίδη, ο Τσικόπουλος μπαίνει στην περιοχή συρτό σουτ , με τα πόδια ο Βαρυτιμίδης σώζει.
Στο 17΄ Καψαλιάρης μέσα από την περιοχή δυνατό σουτ, άουτ.
Στο 26΄στην αντεπίθεση ο Μακεδονικός με τον Ματούλα μέσα στην περιοχή σουτ η μπάλα για δεύτη φορά στο δοκάρι
Στο 29΄φάουλ Ζαχαριάδη , κεφαλιά Θωμαίδη , άουτ.
Στο 46΄ο Ματούλας θα βρει ωραία τν Φωλίνα , διαγώνιο σουτ ωραία ο Γκόγκος απομακρύνει.
Στο 55΄φάουλ Κουτζιακουντζίδη , άουτ.
Στο 60΄φάουλ του Θώμου μέσα στην περιοχή σύγχυση και ο Θωμαΐδης διώχνει επάνω από τη γραμμή.
Στο 61΄Στην αντεπίθεση ο Μακεδονικός με τον Κουτούλα που βγάζει τον Ματούλα σε θέση βολής , αλλά πριν γίνει απειλητικός ανατρέπεται από τον Κακαφίκα κι ο κ. Καρατέρπος δείχνει στον παίκτη του Τιτάν απ’ ευθείας κόκκινη που τη δέχεται αδιαμαρτύρητα.
Στο 64΄κόρνερ Κιβρακίδη  δυνατό σουτ Ζαχαριάδη, άουτ.
Στο 85΄ο Ματούλας κλέβει σουτ έξω από την περιοχή άουτ.
Μακεδονικός Κοζάνης (Καραθανάσης): Βαρυτιμίδης, Κιβρακίδης, Αντωνόπουλος , Θωμαίδης, Ματούλας(87΄Τσατσόπουλος), Νικολάου, Κουτούλας, Φωλίνας( 77΄ Ζιαζιάς), Παρτάλης (40΄ α. α Κοτταρίδης ),  Λέκα , Ζαχαριάδης
Τιτάν Σερβίων(Παπανικόπουλος):  Γκόγκος, Αλλά , Κακαφίκας, Γκουτζιομήτρος (71΄Κοντοδήμος), Βητόπουλος,  Δουβαρζίδης, Κουτζιακουτζίδης(65΄Σαλτσίδης), Σταματέλος Καψαλιάρης(57΄Πατσικόπουλος), Θώμος Τσικόπουλος
Διαιτητής: Καρατέρπος
Βοηθοί:  Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης