Α’ ΕΠΣΚ: ΑΕ Κοζάνης – Μακεδονικός Φούφα 0-2 | βίντεο

Το πέντε στα πέντε έκανε ο Μακεδονικός Φούφα στο Στρατιωτικό Γήπεδο απέναντι στην Α.Ε. Κοζάνης για την 5η αγωνιστική της Α’ Κατηγορίας.Με την νίκη αυτή ο Μακεδονικός αύξησε την διαφορά από τους διώκτες του στους τέσσερεις βαθμούς.Για την ΑΕΚ αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.Το παιχνίδι είχε δύο όψεις, στο πρώτο ημίχρονο ο Φούφας ήταν καλύτερος, στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε αισθητά την απόδοση της και πίεσε τους φιλοξενούμενους.Ο Μακεδονικός προηγήθηκε στο 25′ μετά από σέντρα του Μετικάνου και κεφαλιά-πάσα του Σολάκη στον Σιδηρόπουλο που πάνω στην κίνηση με αριστερό σουτ έκανε το 0-1.Πριν και μετά το γκολ οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι, πρώτα ο Μακεδονικός στο 17′ μετά από φάουλ του Τοπάλη και κεφαλιά του Φωτιάδη, μετά η ΑΕΚ στο 43′ σε σουτ του Νάννου.Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, πίεσε τον Φούφα ο οποίος όμως σημείωσε το δεύτερο του τέρμα κόντρα στη ροή του αγώνα στο 63′ με πέναλτυ του Στράτου Καραμπατζάκη μετά από τράβηγμα του Τοπαλίδη στον Σολάκη.Στη συνέχεια και μέχρι τη λήξη η ΑΕΚ είχε κάποιες καλές στιγμές χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει το σκορ.Α.Ε. Κοζάνης (Δουλγερίδης): Καρανάνος, Μαυρόπουλος (59′ Ιωαννίδης), Κουμπούρας, Μαντζώλας, Μπαλίτσας, Νάννος, Σαριόγλου, Σαμαρας, Τσαρσιταλίδης, Καραγεώργος, Τοπαλίδης (79′ Παναγιωτίδης).Μακεδονικός Φούφα (Εμμανουηλίδης): Σακαρίδης, Μίμης, Τσακαλίδης, Φωτιάδης, Καραμπατζάκης, Σιδηρόπουλος (81′ Τσαγκαλίδης), Μετικάνος (70′ Χατζηρούμπης), Τζουβάρας, Κοπατσάρης, Τοπάλης (86′ Χάϊτας), Σολάκης.Διαιτητές: Πελετίδης, Γεωργιάδης, Κουτζιακουτζίδης.