Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

Τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κορασίδων

Σε αγώνες της 2ης ημέρας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μπάσκετ Κορασίδων που διεξάγεται στην Πτολεμαϊδα και την Κοζάνη, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
1ος όμιλος

Λιθουανία-Φινλανδία 48-50

Ρωσία-Σουηδία 97-54

2ος όμιλος

Σερβία-Κροατία 67-90

Γαλλία -Ιταλια 57-50

3ος όμιλος

Ισπανία-Πολωνία 65-58

Τουρκία-Ολλανδία 65-52

4ος όμιλος

Λευκορωσία-Ελλάδα 56-59

Βέλγιο-Τσεχία 69-60

13.08.2010
A/4
14:15
Lithuania

48 - 50

Ptolemaida, GRE
DAK Ptolemaida I
Finland
C/3
14:15
Spain

65 - 58

Kozani
Ioannis Skarkalas Hall
Poland
B/4
16:30
Serbia 67-90
Ptolemaida, GRE
DAK Ptolemaida I
Croatia
D/4
16:30
Belarus 56-59
Kozani
Ioannis Skarkalas Hall
Greece
A/3
18:45
Russia 97-54
Ptolemaida, GRE
DAK Ptolemaida I
Sweden
C/4
18:45
Turkey 65-52
Kozani
Ioannis Skarkalas Hall
Netherlands
B/3
21:00
France 57-50
Ptolemaida, GRE
DAK Ptolemaida I
Italy
D/3
21:00
Belgium 69-60
Kozani
Ioannis Skarkalas Hall
Czech Republic

Ευρωπαϊκό Κορασίδων: Ισπανία-Πολωνία 65-58

Για τον Γ΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κορασίδων, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο της Κοζάνης "Ι. Σκαρκαλάς", η Ισπανία επικράτησε της Πολωνίας με 65-58.

Διαιτητές: Λίσινα (Σερβία), Τσέκοφ (Βουλγαρία), Ζλατέβσκι (Σκόπια).
Τα δεκάλεπτα: 18-8, 37-27, 52-43, 65-58.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Πέρεζ): Ρομέρο, Αρόγιο 4 Αλφρέντο 15 (2), Σολέρ 2, Γκάρι 9 (3), Μαρίν, Μοντολιού 4, Αλιάγα 13 (1), Φαφούριερ 2, Μπάλαρτ 16, Κόρεα 16.
ΠΟΛΩΝΙΑ (Κούριλ): Βόζνιακ 3, Ρούντζκα 1, Οσάρζακ 22 (2), Νάζκ 2, Ρίκιεβιτς, Βολάνσκα 2, Μπλίζαρτ 2, Μ. Γιαγόρσκα 5, Μιλοζέσκα 8, Κ. Γιαγόρσκα 7, Μάρσινιακ 2, Γισνιέσκα 4.

Ευρωπαϊκό Κορασίδων: Λιθουανία-Φιλανδία 48-50
Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η Φινλανδία, που επικράτησε με 50-48 της Λιθουανίας στον πρώτο αγώνα για την δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Πανευρωπαικού Πρωταθλήματος Κοραδίδων, που διεξήχθη στην Πτολεμαϊδα.

Διαιτητές: Σαμπέτα (Ιταλία), Γιουλμάζ (Τουρκία), Τόμιτς (Κροατία).
Τα δεκάλεπτα: 15-18, 26-30, 33-42, 48-50.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Ζαλιάρμπαστιτς): Κρουτσκαουσκάιτε 11 (1), Ζίλιτε, Γιανσουνσκάιτε 3, Ταμασαουσκάτε 5 (1), Ντομπροβόλκιτε 4, Καζλαουσκάτε 10 (2), Μπρουσοκάτε 2, Λ. Ζέλνιτε 2, Ε. Ζέλνιτε 7, Ματουζονάιτ 4.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ράντανεν): Τζάμσα 3 (1), Τζ. Ράντανεν, Λέινο 10 (2), Ρούνσας 6, Κούισμα 10 (2), Γκρόνμπεργκ, Καρκάινεν 12 (2), Πουρχόνεν 3, Κορχόνεν, Ελ. Ράντανεν 2, Αγιάνεν 4, Κλέιμολα.

Χωρίς να συναντήσει κανένα πρόβλημα η Κροατία επικράτησε με 67-90 της Σερβίας σε αγώνα για τον δεύτερο όμιλο του Ευρωπαικού Πρωταθλήματος Κορασίδων, που διεξήχθη στο κλειστό της Πτολεμαΐδας.

Διαιτητές: Καλίκ (Πολωνία), Μιλόγιεβιτς (ΦΥΡΟΜ), Πονομάρεφ (Ρωσία).
Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-46, 51-68, 67-90.
ΣΕΡΒΙΑ (Ογκνιένοβιτς): Τοπούζοβικ 3 (1), Κρβέντακιτς 6, Βιντάκοβιτς 4, Κοβάσεβιτς 22 (4), Νόβιτς 8, Νίκολιτς 3, Στανάσεφ 10 (1), Βούκοβιτς 2, Γιάνκοβιτς 1, Κόρτο 3 (1), Μάντιτς 5 (1), Βόσκοβιτς.
ΚΡΟΑΤΙΑ (Κίγκλαρ): Μπέκιτς 11 (1), Πακόβσκι 8, Μπούτινα, Τίκβιτς 11, Ντζάνκιτς 26 (1), Κιαμπόφ 2, Κίγκιτς 12, Τσβίτκοβιτς 6, Μαϊστόροβιτς 14 (2), Σάριτς, Μαρτίνοβιτς, Κίτσιτς.

Σε περίπατο της Ρωσίας επί της Σουηδίας, όπως άλλωστε φανερώνει και το τελικό 97-54, εξελίχθηκε το δεύτερο παιχνίδι του Β’ ομίλου του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κορασίδων, που διεξήχθη στην Πτολεμαΐδα.

Διαιτητές: Μπεκίς (Λευκορωσία), Κουσέροβα (Τσεχία), Σάντος (Γιβραλτάρ).
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 57-33, 79-45, 97-54.
ΡΩΣΙΑ (Σουλτζένκο): Νοβίκοβα 6, Τσαϊκόφσκαγια, Γκρίσκεβιτς 7 (1), Σοροκίνα 7 (1), Μπιάζροβα 12 (2), Σιτς 16 (3), Γκλάντκοβα 9, Σχέτινα 6, Μαρχέκοβα 7, Ριάμποβα 9, Λεβτσένκο 2, Ράχεβα 16.
ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιόχανσον): Στρόμπεργκ 1, Γκούλτεκιν 10, Φρίκμπο 7 (1), Άντερσον 3, Ιντερστάλ 7 (2), Ενλούντ, Χάνσον 3 (1), Άκερμαν, Μέλστρομ 4, Τρόχα 10 (2), Χέσλερ 9, Λεναρτσντότερ.

Σε αγώνα του Γ΄ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κορασίδων, που διεξάγεται στην Κοζάνη και την Πτολεμαΐδα, η Τουρκία επικράτησε της Ολλανδίας με 65-52.

Διαιτητές: Ντοβονταβίτσιους (Λιθουανία), Χίλκε (Φινλανδία), Κουπατάτζε (Γεωργία).
Τα δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 53-45, 65-52.
ΤΟΥΡΚΙΑ (Μετίν): Νακάς, Γιουσούφογλου 6, Αϊντίν 9 (1), Κοκσάλ 13, Κόμπα 4, Μπίλγκιτς 3, Κογκλάρ 2, Μπαϊρακτάρ, Εμίρτεκιν 7 (1), Ντογκάν 9 (2), Σένουρεκ 12.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ζάντμπεργκεν): Χάλσεν, Κορνέλιους 1, Κάτμαν 10 (2), Κλέρξ 1, Σάλκγουϊκ, Ντρόστε, Σλιμ 10, Τρέφερς 11, Χάρις 2, Ζαπέ 12, Πίτερς 5.

Αήττητη παρέμεινε στον όμιλό της η Γαλλία μετά την επικράτηση με 57-50 επί της Ιταλίας, στον τελευταίο αγώνα της δεύτερης μέρας των αγώνων του Πανευρωπαϊκού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στην Πτολεμαΐδα.

Διαιτητές: Τανατζής (Ελλάδα), Ρουτέσιτς (Μαυροβούνιο), Κόβατσιτς (Σλοβακία).
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 32-31, 44-40, 57-50
ΓΑΛΛΙΑ (Φουρνιέ): Πίστερ, Μπατιάν 6, Τουρσίνοβικ 7 (1), Επούπα 17 (2), Μορατού 2, Τουρέ 2, Αγιαγ 18 (2), Γκαέ, Κουντουνό 2, Τάμπι, Σισόκο 3 (1).
ΙΤΑΛΙΑ (Γκανταμέζε): Οράζο, Μαζολένι 2, Σκαραμούζα 2, Περεζόν 7 (1), Ρετζιάνι 15, Ραμό 4, Γκόμπακ 6 (2), Ζανέτι 2, Ζίζολα 5, Καντόνι 2, Μινάλι 3, Μπόνα 2.

Σε αγώνα του Δ΄ομίλου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κορασίδων, που διεξήχθη στην Κοζάνη, το Βέλγιο επικράτησε της Τσεχίας με 69-60.

Διαιτητές: Μανόλοφ (Βουλγαρία), Φάουρ (Ρουμανία), Καλπάκας (Σουηδία).
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 32-39, 47-41, 69-60.
ΒΕΛΓΙΟ (Γκέθαλς): Μέερμπεεγκ 11(2), Γκόβαερτς 4, Ντελαρέ 18, Νόουελερς, Χάμπλετ 8, Αμπντελκαντέρ 13 (1), Χέερεν 2, Μπέντε 1, Άνταμς 12, Μπερνάρντ, Λάμπερτ.
ΤΣΕΧΙΑ (Φούσεκ): Αντέλοβα 3 (1), Χαβλίκοβα, Ποχούνκοβα 15 (2), Χόσκοβα, Βιοράλοβα 16 (1), Ματούλκοβα, Οποσένκα, Σάμκοβα 2, Σεβέροβα 7 (1), Ντούσκοβα 12, Βεσάντοβα 2, Σαλάκοβα 3.