Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της magda

Πρωτάθλημα Β' ΕΠΣΚ, 19η αγ.: Δράση Τσοτυλίου - Ελπίδες ΑΕΚ 3-1

Με δύο πρόσωπα οι Ελπίδες της ΑΕΚ ηττήθηκαν στο Τσοτύλι από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Δράση με 3-1.

Στο πρώτο ημίχρονο οι νεαροί κιτρινόμαυροι ήταν πολύ καλύτεροι των αντιπάλων τους και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο, με τις καλύτερες ευκαιρίες να χάνονται από τον έμπειρο Σταυριανουδάκη στο 15', στο 27' και στο 40', ενώ στο 22' ακυρώθηκε γκολ που σημείωσε ο Ντούκα ως επιθετικό φάουλ.

Στο δεύτερο μέρος οι Ελπίδες παρουσίασαν τον κακό τους εαυτό και δέχτηκαν το πρώτο γκολ τρία λεπτά μετά την επανέναρξη (48'), μετά από λάθος απόκρουση αμυντικού πού έστρωσε τη μπάλα στον επιθετικό των γηπεδούχων. Στο 65' το Τσοτύλι διπλασίασε τα τέρματα του ενώ στο 80' έγινε το 3-0, για να μειώσει στο 85' ο Σταυριανουδάκης στο τελικό 3-1. Με τη νίκη αυτή το Τσοτύλι διατήρησε το προβάδισμα στην κορυφή της βαθμολογίας καθώς υπερτερεί του ισόβαθμου Καλονερίου στα μεταξύ τους παιχνίδια. Αντίθετα οι Ελπίδες, που έχουν σημειώσει μόνο μία νίκη (απέναντι στον ουραγό Ελλήσποντο) σε όλο το δεύτερο γύρο, χρειάζεται να νικήσουν την Κοιλάδα στη Ν. Χαραυγή την επόμενη αγωνιστική για να εξασφαλίσουν μαθηματικά την παραμονή τους.