Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

Πρωτάθλημα Α' Ε.Π.Σ.ΚΟΖΑΝΗΣ, 12η αγ.: Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 4-2

Καλή εμφάνιση και νίκη με 4-2 για την ΑΕΚ απέναντι στην νεανική ομάδα της Αναγέννησης Πτολεμαϊδας στο παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣΚ που έγινε στο Στρατιωτικό Γήπεδο.   Η ΑΕΚ έδειξε να βρίσκει τον καλό της εαυτό απέναντι σε μία ομάδα με νεαρούς παίκτες που έπαιξε καθαρά και χωρίς σκοπιμότητες. Ο τρόπος παιχνιδιού και των δύο ομάδων βοήθησε να γίνει μία ωραία αναμέτρηση με έξι γκολ και πολλές φάσεις. Καθοριστικό αποδείχθηκε το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όταν η Αναγέννηση ισοφάρισε σε 1-1 στο 45' αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να ξαναπροηγηθεί με 2-1 σχεδόν με τη σέντρα και να φύγει στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.  Πρωταγωνιστής του αγώνα για άλλη μία φορά ήταν ο αρχηγός των κιτρινόμαυρων Χρήστος Καραγεώργος που με το χατ-τρικ που σημείωσε έφτασε τα 13 γκολ σε 12 αγώνες πρωταθλήματος. Στο πρώτο ημίχρονο

η ΑΕΚ είχε την υπεροχή και ένα ιδιαίτερα καλό δεκάλεπτο μεταξύ 20' και 30', με τη μπάλα να αλλάζει πόδια με ταχύτητα και τις ευκαιρίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Μετά το 30' η Αναγέννηση ισορρόπησε, δημιούργησε με τη σειρά της μερικές καλές φάσεις και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 45', με τη χαρά της ισοφάρισης όμως να κρατάει μόνο ένα λεπτό.

• Στο 21' η ΑΕΚ έκανε το 1-0 με ένα πολύ ωραίο χτύπημα φάουλ του Καραγεώργου από τα αριστερά, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού βρήκε πρώτα στο δοκάρι.
  • Στο 24' φάουλ του Τσολακίδη, μόνος ο Σαββίδης έπιασε την κεφαλιά από κοντά άουτ.
  • Στο 24' γύρισμα του Ντούκα στο Καραγεώργο που από καλή θέση σούταρε ψηλά άουτ.
  • Στο 29' ατομική ενέργεια και σουτ του Ντούκα που πέρασε μόλις άουτ.
  • Στο 31' τριπλή ευκαιρία για την Αναγέννηση σε δύο διαδοχικά σουτ του Νικολαϊδη και ένα του Ραφαήλ που αποκρούστηκαν από τον Πεχλιβανίδη και τους αμυντικούς της ΑΕΚ.
  • Στο 45' επίθεση της Αναγέννησης, με τον Ραφαήλ να σουτάρει δύο φορές και την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς και να καταλήγει στον Μπακίμ Περιχάνα που με νέο σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-1.
  • Σχεδόν με την σέντρα μακρινή διαγώνια μπαλιά του Τσολακίδη στον Καραγεώργο στην πλάτη της άμυνας, με τον αρχηγό των κιτρινόμαυρων να πλασάρει από πλάγια αριστερά κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει το παιχνίδι κι ανέβασε περισσότερο την απόδοση της, σημειώνοντας άλλα δύο γκολ ενώ γενικά άφησε καλές εντυπώσεις με την εμφάνιση της. Από την πλευρά της η Αναγέννηση προσπάθησε κι αυτή να παίξει ανοιχτά, με ορισμένους νεαρούς παίκτες της να δίνουν ενθαρρυντικά μηνύματα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

• Στο 47' πλασέ του Σκρέκα από πλάγια θέση πέρασε μόλις άουτ.
  • Στο 52' ο Καραγεώργος κέρδισε τις κόντρες και βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Κωνσταντινίδης απέκρουσε με τα πόδια το σουτ του μέσου της ΑΕΚ.
  • Στο 65' ο Καραγεώργος έκανε το 3-1 με νέο απευθείας φάουλ, αυτή τη φορά στην κλειστή γωνία του Κωνσταντινίδη.
  • Στο 67' κόρνερ-πάσα του Τσολακίδη στον Καραγεώργο που σούταρε δυνατά με τον Μυλωνά να αποκρούει στη γραμμή.
  • Στο 69' πάσα του Γκέκα, πλασέ του Δαλκερανίδη από κοντά και σωτήρια απόκρουση του Πεχλιβανίδη.
  • Στο 70' γύρισμα του Βενιώτη στον Τσολακίδη που από κοντά σούταρε ψηλά άουτ.
  • Στο 72' έγινε το 4-1 με συρτό ευθύβολο σουτ του Γιάννη Κιουλτζή έξω από την περιοχή.
  • Στο 81' η Αναγέννηση έκλεισε το σκορ στο τελικό 4-2 με ωραίο απευθείας φάουλ του Δαλκερανίδη.
  • Στο 89' σέντρα του Μπέμπη στον Καραγεώργο που από καλή θέση δεν έπιασε καλά το σουτ.

Α.ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαλούτας): Πεχλιβανίδης, Ρηνιώτης, Σαββίδης, Κιουλτζής, Γκάλιος (49' Κουτσουσίμος), Τζέλος, Σκρέκας (63' Γ.Κ. Μπέμπης), Ντούκα (68' Χιντ), Τσολακίδης, Καραγεώργος, Βενιώτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΤΟΛ. (Χ. Παππάς): Κωνσταντινίδης, Τεπετζής, Μαργιορίδης, Μυλωνάς, Τσόμπο (87' Τζαντζάρας), Περιχάνα (60' Δαλκερανίδης), Ραφαήλ, Νικολαϊδης, Βουγιούκας, Γιαλαμίδης, Γκέκας (71' Φαχαντίδης).

Διαιτητές: Πανυτσίδης, Τζιαμπάζης, Τσαλίδου.

TO ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΟΡΗΓΩΝ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΦΕ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΩΝ ''ΑΜΟΡΙΝΟ'' ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΙΪΑ ''ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ'' 10ο ΧΙΛ.Ε.Ο.ΚΟΖΑΝΗΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ  ΕΠΙΣΗΣ Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ-ΚΤΗΡΙΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ-ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ''ΝΟVITAS'' ΓΕΡΟΝΤΙΔΗΣ ΣΤ-ΤΣΙΜΗΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝ Ο.Ε. ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ