Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της alexandros

ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΑΝΔΡΩΝ Ε.ΚΑ.Σ.Δ.Υ.Μ.

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ

Πρεμιέρα της Α΄ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. το περασμένο Σαββατοκύριακο και το πιο συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Πτολεμαΐδα εκεί όπου ο Βελβεντός με τρίποντο του Σούπουρα 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Έγινε ένα καταπληκτικό παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων με πολλές εναλλαγές στο σκορ και σασπένς μέχρι το τέλος.

Στα άλλα παιχνίδια αίσθηση προκάλεσε η μεγάλης έκτασης νίκη της Καστοριάς επί του Λασσάνη και η νίκη της Σιάτιστας επί της Φλώρινας.

ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ- ΒΕΛΒΕΝΤΟ 68-70 (Ημ. 28-34)

Ένα καταπληκτικό και υπό πίεση τρίποντο του Σούπουρα 6΄΄ πριν το τέλος έδωσε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του Βελβεντού με 68-70 στην Πτολεμαΐδα επί της τοπικής ομάδας στην πρεμιέρα της Α΄ Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ.
Έγινε ένα παιχνίδι που ήταν αμφίρροπο στο μεγαλύτερο μέρος του με τις 2 ομάδες να συναγωνίζονται στα λάθη και την Πτολεμαΐδα στο τέλος να «αυτοκτονεί» αφού έχασε την μπάλα πριν του τρίποντου του Σούπουρα.
Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του β΄ μέρους ήταν καταιγιστική αλλά μόνο για ένα 5λεπτο, αφού στη συνέχεια επέτρεψε στους φιλοξενούμενους όχι μόνο να «ξαναμπούν» στο παιχνίδι αλλά και να το κερδίσουν.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και να μην μπορούν να κρατούν τα μικρά προβαδίσματα που έπαιρναν.
Η Πτολεμαΐδα προηγήθηκε 20-16 με τρίποντο και βολή του Καλομενίδη στο 8ο αλλά πολύ γρήγορα το Βελβεντό κατάφερε να περάσει μπροστά με 20-21 που ήταν και σκορ περιόδου.
Στην επόμενη η Πτολεμαΐδα προηγήθηκε 24-21 με 4 πόντους του Καλομενίδη στο 12ο αλλά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου πέτυχε μόνο 4 πόντους και δέχτηκε 13 με αποτέλεσμα το ημίχρονο να τελειώσει 28-34. Είναι χαρακτηριστικό πως από το 15 και μετά η Πτολεμαΐδα δεν πέτυχε πόντο.
Στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι παίζοντας καταπληκτική άμυνα και εκμεταλλευόμενη και τις 2 τεχνικές ποινές που δέχτηκαν οι Σούπουρας και Ζανδές στο 25ο κατάφερε με ένα σερί 15-0 να προηγηθεί 43-34 στο 25ο λεπτό με καλάθι του Πέκου.
Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι άρχισαν τα αβίαστα λάθη, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ψυχραιμία και με τρίποντο του Τριχιά στο 28ο μείωσε 45-44 και λίγο αργότερα με ½ βολές του Σίμου ισοφάρισε 47-47 με ένα σερί 4-13.
Η τελευταία περίοδος ήταν γκραν-γκινιόλ με την Πτολεμαΐδα στο τέλος να χάνει τη νίκη μέσα από τα χέρια της.
Στο ξεκίνημα της περιόδου η Πτολεμαΐδα είχε μικρές διαφορές 4-6 πόντων (62-56 στο 34ο), αλλά το Βελβεντό κατάφερε να προηγηθεί 64-66 και σε αυτό το σημείο να χάσει και 3 βολές, πριν ο Καλομενίδης με 2/2 βολές απόρροια τεχνικής ποινής στον Σαμαρά να ισοφαρίσει.
Ο Σίμος με μία βολή έκανε το 66-67 για να ακολουθήσουν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις και λάθη, πριν ο Μπαταούλας με 2/2 βολές κάνει το 68-67 35΄΄ πριν τη λήξη.
Ο Σαμαράς 23΄΄ πριν το τέλος αστοχεί ο Μπαταούλας παίρνει το ριμπάουντ αλλά τη χάνει και στην συνέχεια ο Σούπουρας αν και μαρκαριζόταν έκανε το 68-70, που ήταν και το τελικό αφού τα τρίποντα των Δουλκερίδη και Καλομενίδη δεν βρήκαν στόχο.

Διαιτητές: Παπανικολάου- Κουρής.
Τα 10λεπτα: 20-21, 28-34, 52-50, 68-70

Πτολεμαΐδα: Αμαραντίδης 4, Καραμπατζάκης Α. 2, Καλομενίδης 20 (2), Μπαταούλας 17, Πέκος 9, Αθανασιάδης 10, Σιαπαλίδης, Ευθυμιάδης, Δουλκερίδης 4.
Βελβεντό: Μπελιάς, Ζανδές 3(1), Σούπουρας 30(4), Σαμαράς 9(1), Τρίχας 17 (2), Δαλαμπής, Σίμος 11.