Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

''ΜΑΤΣ ΘΡΙΛΕΡ ΣΤΗ ΣΙΑΤΙΣΤΑ'' ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ - Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ 0-1

Μ' ένα πέναλτυ που σφυρίχτηκε στο πέμπτο λεπτό των (δικαιολογημένων) καθυστερήσεων και εκτελέστηκε αφού χρειάστηκε να έρθει η αστυνομία στο γήπεδο, η ΑΕΚ πήρε μία δύσκολη νίκη στη Σιάτιστα επί του τοπικού Μακεδονικού με σκορ 1-0, σ' ένα παιχνίδι με επεισόδια εις βάρος των διαιτητών. Το παιχνίδι διακόπηκε δύο φορές, πρώτα στο 83' όταν ο διαιτητής απέβαλε τον Ναούμ Τζιούκαλια με δύο συνεχόμενες κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση για διαμαρτυρία κι έπειτα στη φάση του πέναλτυ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (ανατροπή του Χρήστου Καραγεώργου από τον Βερβερούδη) όταν φίλαθλοι των γηπεδούχων εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο. Μετά την δεύτερη διακοπή και την άφιξη της αστυνομίας το πέναλτυ εκτελέστηκε εύστοχα από τον ίδιο τον Καραγεώργο, με τον διαιτητή να σφυρίζει αμέσως τη λήξη του αγώνα. Ο Μακεδονικός τελείωσε το παιχνίδι με εννέα παίκτες καθώς νωρίτερα στο 65' είχε αποβληθεί και ο Γιώργος Μπλιάγκος, επίσης με δύο κίτρινες για διαμαρτυρία.

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν μέτριο, χωρίς πολλές φάσεις, με την ΑΕΚ να έχει την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά να μην μπορεί να διασπάσει την άμυνα του Μακεδονικού. Οι κιτρινόμαυροι είχαν κάποια καλά διαστήματα αλλά τους έλειπε η τελική προσπάθεια. Η νίκη της ΑΕΚ ήταν πολύ δύσκολη έτσι όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι, αλλά δίκαιη σε σχέση με την απόδοση των δύο ομάδων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατήσουν το μηδέν πίσω και τα κατάφεραν σχεδόν μέχρι το τέλος, ενώ επιθετικά οι έμπειροι Τζιούκαλιας και Καλαμπούκας φάνηκαν κυρίως στις εναέριες μονομαχίες.
Στο πρώτο μέρος

καλύτερη στιγμή για την ΑΕΚ ένα σουτ του Σκρέκα στο 35' που απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ ο Διάφας, ενώ για τον Μακεδονικό σουτ του Τζιούκαλια στο 40' απέκρουσε ο Πεχλιβανίδης.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πίεσε τον Μακεδονικό χωρίς όμως να βρίσκει τους διαδρόμους προς την εστία του σταθερού τερματοφύλακα Διάφα. Kαλύτερες στιγμές για τους κιτρινόμαυρους μία κεφαλιά του Σαββίδη από κοντά στο 70' πού πέρασε λίγο άουτ και ένα σουτ του Καραγεώργου από πολύ καλή θέση στο 77' που είχε την ίδια τύχη. Ο Μακεδονικός είχε ένα δυνατό σουτ του Καλαμπούκα στο 84' που απέκρουσε ο Πεχλιβανίδης.
Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν δραματικά, με τα επεισόδια να αμαυρώνουν την εικόνα του παιχνιδιού. Το φύλλο αγώνος πάντως "καίει" τον Μακεδονικό καθώς αναφέρονται επιθέσεις εις βάρος των διαιτητών από φιλάθλους, ενώ ένας ποδοσφαιριστής αναφέρεται γιατί έπιασε τον διαιτητή βίαια από την φανέλα και άλλοι δύο γιατί τον εξύβρισαν.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ: Διάφας, Βερβερούδης, Ντίνας, Θ. Στεργίου, Μπλιάγκος, Κ. Στεργίου, Ελευθεριάδης (89' Μπούρτζος), Κατσίρης (82' Τσιούκρας), Ντέρος, Τζιούκαλιας, Καλαμπούκας (89' Τριανταφύλλου).

Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ (Μαλούτας): Πεχλιβανίδης, Κουτσουσίμος, Κιουλτζής (46' Βενιώτης), Σαββίδης, Γκάλιος, Χαϊντούτης, Γ. Π. Μπέμπης (72' Τζέλος), Τσολακίδης, Σκρέκας, Καραγεώργος, Γ.Κ. Μπέμπης (46' Χιντ).

Διαιτητές: Μαρόπουλος, Κουτζιακουτζίδης, Κεντζιόπουλος.

TO ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΤΩΝ ΧΟΡΗΓΩΝ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΚΑΦΕ ΖΑΧΑΡΟΠΛΑΣΤΕΙΩΝ ''ΑΜΟΡΙΝΟ'' ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ ΚΑΙ ΑΣΒΕΣΤΟΠΟΙΪΑ ''ΤΣΑΒΔΑΡΙΔΗΣ''10ο ΧΙΛ.Ε.Ο.ΚΟΖΑΝΗΣ - ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ  ΕΠΙΣΗΣ  Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ ΜΕΤΑΛΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ-ΚΤΗΡΙΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗΣ-ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ''ΝΟVITAS'' ΓΕΡΟΝΤΙΔΗΣ ΣΤ-ΤΣΙΜΗΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝ Ο.Ε. ΣΤΗΝ ΚΟΖΑΝΗ