Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

Και τώρα πρωτάθλημα -αντίο στο κύπελλο είπε ο Εορδαϊκός

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ- ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 0-3

Τα δύο γρήγορα  γκολ του Αντε Ρουκάβινα απλούστευσαν το έργο του Παναθηναϊκού στο γήπεδο της Κοζάνης και με το εύκολο 3-0 επί του Εορδαϊκού, οι «πράσινοι» εξασφάλισαν χωρίς προβλήματα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπελλου Ελλάδος. Ο κορυφαίος του «τριφυλλιού», Σωτήρης Νίνης διαμόρφωσε με υπέροχη εκτέλεση φάουλ το τελικό σκορ.

Οι δύο προπονητές πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές σε σχέση με προηγούμενους αγώνες στα αρχικά τους πλάνα. Ο 18χρονος Μπίκος αγωνίστηκε για πρώτη φορά με τη φανέλα του Εορδαϊκού ενώ την επανεμφάνισή του με τη εκείνη του "τριφυλλιού" έκανε ο Γιούρκας Σεϊταρίδης.
Στην αρχική σύνθεση του Παναθηναϊκού υπήρχαν αρκετοί από εκείνους που θεωρούνται βασικοί, όπως οι Νίνης, Λέτο, Σισέ ενώ Σιμάο, Χριστοδουλόπουλος, Βύντρα μόνο ως ρεζέρβες... πολυτελείας μπορούν να χαρακτηριστούν.

Βέβαια μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου μέρους ήταν ένας παίκτης που δεν αγωνίζεται πολύ φέτος. Ο λόγος για τον Άντε Ρουκάβινα που σημείωσε δύο πολύ όμορφα τέρματα. Το πρώτο μόλις στο 3ο λεπτό με ανάποδο ψαλίδι έπειτα από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων και το δεύτερο στο 26ο με γυριστή κεφαλιά, μετά από συστημένη σέντρα του Σωτήρη Νίνη.

Το γρήγορο γκολ του Κροάτη ήταν φανερό πως επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τους γηπεδούχους, που δεν κατάφεραν στα πρώτα 45 λεπτά να φανούν απειλητικοί για την εστία του Γκαλίνοβιτς ενώ οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν σίγουρα να πάνε με μεγαλύτερο προβάδισμα στα αποδυτήρια κυρίως μετά τις ευκαιρίες του Σισέ στο δίλεπτο 42'-43'.
Έτσι λοιπόν με τα πάντα να έχουν κριθεί και τους γηπεδούχους να δείχνουν ότι δεν έχουν τις δυνατότητες να αντιδράσουν, το δεύτερο μέρος παίχτηκε επειδή απλά έτσι έπρεπε να γίνει.
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, παίζοντας όμως πλέον σε αργό τέμπο και αυτό που θα θυμόμαστε από την επανάληψη είναι το 73ο λεπτό, όταν ο Σωτήρης Νίνης, κορυφαίος του Παναθηναϊκού και σήμερα, συνδύασε την εμφάνιση του με ένα υπέροχο τερμα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Φαίνεται λοιπόν πως το... πάθημα του Ολυμπιακού στις Σέρρες έγινε μάθημα για τους παίκτες του Τεν Κάτε, που έχοντας την απαιτούμενη σοβαρότητα κατάφεραν να εξασφαλίσουν χωρίς προβλήματα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η εξέλιξη του αγώνα

3ο 0-1 Κόρνερ του Λέτο από τη δεξιά πλευρά, λάθος απομάκρυνση από την άμυνα, ο Ρουκάβινα με ανάποδο ψαλίδι μέσα από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Παρασκευά
10ο Ο Παναθηναϊκός έχει τον πλήρη έλεγχο έως τώρα ενώ οι γηπεδούχοι δείχνουν αιφνιδιασμένοι από το γρήγορο γκολ που δέχτηκαν
21ο Δυνατό φάουλ του Τοπάλη από μακρινή απόσταση, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαλίνοβιτς
26ο 0-2 Σέντρα του Νίνη από δεξιά, συστημένη για τον Ρουκάβινα, που με έξυπνη γυριστή κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Παρασκευά
33ο κόρνερ από δεξιά για τους γηπεδούχους, ο Διαμαντόπουλος έπιασε ένα δυνατό σουτ στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ
38ο Σουτ του Μπίκου με το αριστερό έξω από την περιοχή, μπλόκαρε εύκολα ο Γκαλίνοβιτς.
42ο Ο Σεϊταρίδης βρήκε μέσα στην περιοχή, τον Ρουκάβινα εκείνος με κεφαλιά προς τα πίσω τον Σισέ, ο Δεληζήσης πρόλαβε και του έβαλε την κόντρα, παραχωρώντας κόρνερ
43ο Κόρνερ του Νίνη από δεξιά, κεφαλιά του Σισέ, η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

60ο Τα πάντα πλέον κινούνται σε αργό τέμπο στο γήπεδο της Κοζάνης καθώς το παιχνίδι δείχνει να έχει κριθεί
61ο Ο Ρουκάβινα τροφοδότησε τον Νίνη μέσα στην περιοχή, εκείνος επιχείρησε το σουτ με το αριστερό, ο Παρασκευάς μπλόκαρε
73ο 0-3 Αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ από τον Νίνη, ο Παρασκευάς έμεινε άγαλμα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της δεξιάς του γωνίας