Καθάρισε ο Εορδαϊκός με Μουδούρογλου και Μπανούση στη Ναύπακτο

Επανήλθε δριμύτερος..

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ 0-2

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΑ ΑΝΕΠΙΤΥΧΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ Ο ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ ΣΥΝΗΛΘΕ
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΔΡΑ ΤΟΥ ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΥ ΑΣΤΕΡΑ ΜΕ 0-2, ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΟΥΔΟΥΡΟΓΛΟΥ ΚΑΙ ΜΠΑΝΟΥΣΗ ΝΑ ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΓΚΟΛ ΣΕ ΚΑΘΕ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ....

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας αφού λίγο η δυνατή που έπεσε πριν τον αγώνα και βάρυνε τον αγωνιστικό χώρο αλλά και οι λιγοστές φάσεις που δημιουργήθηκαν δεν πρόσφεραν θέαμα. Ο αγώνας κινήθηκε κυρίως στον χώρο του κέντρου, ενώ η νίκη για το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου κρίνεται δίκαιη καθώς ήταν αυτοί που δημιούργησαν τις περισσότερες ευκαιρίες ενώ οι γηπεδούχοι για ακόμη μία φορά δεν είχαν να δείξουν κάτι παραπάνω αφού βρέθηκαν σε πολύ κακή αγωνιστική ημέρα συνεχίζοντας τις κακές τους εμφανίσεις στο πρωτάθλημα.

Στο τέλος οι φίλαθλοι του Ναυπακτιακού χειροκρότησαν τους παίκτες του Εορδαϊκού που πραγματοποίησαν ίσως την καλύτερη τους φετινή εμφάνιση
Δύο  μόλις φάσεις που καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο, μία για κάθε ομάδα με την πρώτη για τον Εορδαϊκό να μετουσιώνεται παράλληλα σε γκολ. Ήταν το 35ο λεπτό της αναμέτρησης όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ριζούλη από πλάγια δεξιά, ο Μουδούρογλου «έπιασε» μια περίεργη κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 0-1. Επτά λεπτά μετά, καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Δενδρινός γύρισε παράλληλα τη μπάλα για να καταλήξει στον Μαχαιρούδη ο οποίος όντας αμαρκάριστος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να φεύγει πάνω από το δεξί «γάμα» της εστίας του Λοντίγκιν. Δύο ήταν οι αξιόλογες φάσεις και στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έκαναν το γκολ. Στο 52' από λάθος διώξιμο του Θέμελη, αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Μπανούσης ο οποίος έπαιξε εξαιρετικά το «ένα δύο» με τον Μουδούρογλου ο οποίος από την αριστερή πλευρά έβγαλε τη σέντρα με τη μπάλα να φτάνει και πάλι στον Μπανούση ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 0-2 για τον Εορδαϊκό. Στο 87' οι «λιγνιτωρύχοι» έφτασαν μία ανάσα πριν το 0-3 όταν σε εξ επαφής σουτ του Ταφαρλή, ο Θέμελης έβγαλε τη μπάλα πάνω από τη γραμμή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαγεωργίου (Άρτας)
ΒΟΗΘΟΙ: Φαντής (Άρτας), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας)

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ: Θέμελης, Μαργαρίτης, Ρίγκας, Παπαποστόλου. Δενδρινός (57ο Κουτελιέρης), Καζανάς, Παναγιωτόπουλος, Οξύζογλου (34ο λ.τ. Τζελέπης), Κώτσου, Τερόλι (65ο Γλωσσόπουλος), Μαχαιρούδης
ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ: Λοντίγκιν, Πασιαλής (67ο Ταφαρλής), Κριτσιωτάκης (77ο Κάλφας), Τσιανάκας, Καραμπατζάκης, Ριζούλης, Κουρούπης, Μπανούσης, Δεληζήσης, Προβίδας, Μουδούρογλου (71ο Τομαράς).

Η διοίκηση του Εορδαϊκού θέλει να συγχαρεί την διαιτητική τριπλέτα για την άψογη διαιτησία της.

Μετά το παιχνίδι ο προπονητής του Εορδαϊκού Σωτήρης Αντωνίου δήλωσε « πετύχαμε μια πολύ μεγάλη νίκη. Αποδείξαμε ότι δεν ήμαστε μια φωτοβολίδα όπως βιάστηκαν πολλοί να πούνε. Ήμαστε μια νέα ομάδα που παιχνίδι με το παιχνίδι θα γινόμαστε καλύτεροι. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, γιατί αποδείξαν σήμερα ότι είναι παλικάρια. Σήμερα πραγματοποιήσαμε ίσως την καλύτερη μας εμφάνιση.Τώρα έχουμε 10 μέρες μπροστά μας να ηρεμήσουμε έτσι ώστε στο παιχνίδι να παρουσιαστούμε ακόμα καλύτεροι».