Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

Δεν τα κατάφερε ο Ηρακλής απέναντι στο Άργος 57-70

Την δεύτερη ήττα γνώρισε ο Ηρακλής απέναντι στο Άργος.Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και όλα έδειχναν ότι θα γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι.Οι παίκτες του Ηρακλή πίεζαν στην άμυνα αλλά επιθετικά δεν τα πήγαν τόσο καλά βάζοντας μόλις 12 πόντους με σκορ πρώτου δεκαλέπτου 12-16.Στο δεύτερο δεκάλεπτο πολλά λάθη στις επιθέσεις και χάνοντας κάποια εύκολα καλάθια και χαλαρώνοντας στην άμυνα η διαφορά μεγάλωσε και από το 24-26 έκλεισε το δεκάλεπτο με διαφορά 13 πόντων 24-37 όπου οι παίκτες τους Άργους εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τους ψηλούς τους πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια κοντά στην ρακέτα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μην μεγαλώσει  η διαφορά και με επιμέρους σκορ 12-14 έκλεισε με 36-51.Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε στους 19 πόντους 6.38 πριν την λήξη εκεί φάνηκε ότι το παιχνίδι είχε χαθεί οριστικά όμως με ένα σερί των παικτών του Ηρακλή που πίεσαν στην άμυνα κάνοντας κλεψίματα και τελειώνοντας τις επιθέσεις κατέβασαν την διαφορά στους 10 πόντους 2.48 πριν την λήξη και ξαναμπήκαν στην διεκδίκηση του ροζ φύλλου κάνοντας το 53-63.Στην επόμενη επίθεση ένα κλέψιμο του Ψάλτου τέλειωσε την επίθεση με ένα θεαματικό κάρφωμα πηγαίνοντας την διαφορά στους 8 με σκορ  55-63 2.08 πριν το τέλος.Κάποια λάθη όμως στην άμυνα χαμένο αμυντικό ριμπάουντ και η αστοχία στα τρίποντα καθώς ο χρόνος πίεζε η ομάδα του Ηρακλή δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς χάνοντας με το τελικό 57-70.