Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

Δεν τα κατάφερε η Κοζανη μέσα στη Βέροια

Δεν τα κατάφερε η Κοζανη μέσα στη Βέροια.Στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να αντέξει την πίεση της γηπεδούχου ομάδας,και το ημίχρονο τελείωσε 0- 0.

To ματς  έμελλε να κριθεί στις λεπτομέρειες. Συγκεκριμένα, το γκολ του Ενκβιστ στο 13ο λεπτό της επανάληψης και 58ο του αγώνα, ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στη "Βασίλισσα" του Βορρά, η οποία έφτασε τους έξι βαθμούς σε τρία ματς. Tο τελικό 1-0 μάλλον αδική την ομάδα της Κοζάνης.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 12’ ο Μαντζιάρης θα δώσει στο Δρόσο, αυτός θα βρεθεί απέναντι από τον Κοτταρίδη, αλλά θα πλασάρει άουτ.
Στο 15’ κόρνερ του Μαντζιάρη κεφαλιά του Μετούσεβ, η μπάλα λίγο έξω.
Στο 35’ πάλι με το Δρόσο η Κοζάνη θα χάσει κι άλλη ευκαιρία όταν από τα’ αριστερά θα σπάσει τη μπάλα στο Μετούσεβ, αλλά με ωραίο μπλουζόν θα πάρει τη μπουκιά από το στόμα του επιθετικού της Κοζάνης.
Στο 56’ μεγάλη ευκαιρία της Κοζάνης να προηγηθεί όταν σε φάουλ του Μαντζιάρη στην καρδιά της άμυνας ο Δελήμπασης θα πιάσει δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Κοτταρίδης θα πεταχτεί στο παραθυράκι του και θα βγάλει τη μπάλα κόρνερ.
Στο 62’ η Βέροια κερδίζει φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή, που μόνο ο Σημαιάκης το είδε, θα το εκτελέσει ο Μπιόρν Ένκβιστ και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 σκορ που ήταν και το τελικό.
Στη συνέχεια η Κοζάνη πίεσε χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική στην εστία του Κοτταρίδη.

Βέροια (Γαϊτάνος): Κοτταρίδης, Σεφερίδης, Βέρτζος, Τζημογιάννης, Μυροφορίδης, Ένκβιστ, Καπίας (46’ Τριάντος), Καλτσάς (74’ Παυλίδης), Τζούνιορ (66’ Ράνιτς), Αστράουσκας, Καραγιάννης.

Κοζάνη (Παπαδόπουλος): Βούρας, Βλάχος, Βασιλειάδης, Κλάζογλου, Χρέντσαρ, Δελήμπασης (80’ Αγγελούδης), Μικριτσιάν (67’ Γκόβας), Μπάκανος (73’ Τομαράς), Δρόσος, Μαντζιάρης, Μετούσεβ.

Διαιτητής: Σημαιάκης (Χαλκιδικής)
Βοηθοί: Κελάζογλου, Κριτόπουλος (Χαλκιδικής)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Βισαλτιακός - Θερμαϊκός 1-1 (77` Κουκούλης / 37` Σαχινίδης)
Βέροια - Κοζάνη 1-0 (58` Ενκβιστ)
Αναγέννηση Επανωμής - Πυρσός Γρεβενών 2-0 (47` πεν., 68` Αποστολίδης)
Εθνικός Φιλιππιάδας - Τρίκαλα 1-1 (65` Λέντζος /  62` Μανουσάκης)
Μακεδονικός - ΠΑΟ Νέων Επιβατών 1-1 (88` Γέλοβατς / 83` Λεπτοκαρύδης)
Δόξα Κρανούλας - Αναγέννηση Γιαννιτσών 1-3 (16` Τσιατούρας / 59` Κηλίκης, 72` Στεφανίδης, 93` Δούμας)
Νίκη Βόλου - Οδυσσέας Αναγέννησης 1-2 (85` πεν. Βαλντέζ / 5` Παυλίδης, 72` Τριανταφυλλάκος)
Φωκικός - Εορδαϊκός 2-0