Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

ΒΟΛΕΙ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΡΩΝ- 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ Ο ΑΡΙΩΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗ ΜΕΝΤ

Την ήττα από την ΜΕΝΤ γνώρισε ο Αρίων στην πρεμιέρα του β΄ γύρου στην Β΄ Εθνική βόλεϊ ανδρών που έγινε το περασμένο Σάββατο το βράδυ στην Πτολεμαΐδα. Σημείο κλειδί στην εξέλιξη του παιχνιδιού ήταν το δεύτερο σετ, εκεί όπου ο Αρίων προηγήθηκε 19-13 αλλά τελικά το έχασε.

Στο πρώτο σετ η ΜΕΝΤ μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 4-8 και 6-11. Η ομάδα της Πτολεμαΐδας κατάφερε να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 11-12 αλλά μέχρι εκεί.

Η ΜΕΝΤ προηγήθηκε 11-15, 13-20 και πήρε τελικά το σετ με 18-25.

Στο επόμενο ο Αρίων προηγήθηκε

4-0 δείχνοντας αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Το σκορ έγινε 11-4 και 16-7 και όλα έδειχναν ότι οδεύουμε για το 1-1. Μετά το 19-13 όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν και έτσι το σκορ έγινε 20-18. Ο Αρίων έκανε το 22-19 αλλά από εκεί και μετά η ΜΕΝΤ ήταν πιο ψύχραιμη και πήρε το σετ με 23-25.

Στο τελευταίο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 9-9. Από εκεί και μετά όμως η ΜΕΝΤ εκμεταλλεύτηκε την απογοήτευση του Αρίων και άρχισε να απομακρύνεται στο σκορ, παίρνοντας τελικά το σετ και παράλληλα το ματς με 21-25.

Διαιτητές: Βαρθολομαίος- Σωμαράκης.

Τα σετ: 18-25 (23΄), 23-25 (25΄), 21-25 (19΄)

Αρίων: Κούρτης Ι., Προύσαλλης Α., Λαμπρόπουλος, Ιωαννίδης, Καραγκιόζης, Γκιαούρης (λίμπερο Ματσαρίδης. Έπαιξαν ακόμα οι Κούρτης Κ., Προύσαλλης Κ., Τσιμίδης, Τσιόκανος).

ΜΕΝΤ: Σάκογλου, Σαρακηνός, Κωσταρέλλης, Ναζίρης, Ορφανός, Μοσχούλας (λίμπερο Μελιδώνης. Έπαιξαν ακόμα οι Αντωνιάδης, Αντιφάκος, Αγγελακούδης, Βάσιος, Πατσινακίδης).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια , η Ορεστιάδα συνέχισε το αήττητο σερί της, καθώς πέρασε με 3-0 σετ και από την Αλεξανδρούπολη. Νίκη για την Ελπίδα Αμπελοκήπων κόντρα στον ΦΕ Ιωαννίνων, αλλά και για τον Μέγα Αλεξανδρο κόντρα στις Σέρρες.

Τα αποτελέσματα:

ΓΕ Αλεξανδρούπολης - Ορεστιάδα                 0-3 (18-25, 25-27, 20-25)
ΑΣ Ελπίς - ΦΕ Ιωαννίνων                                  3-1 (23-25, 25-16, 25-18, 25-16)
ΦΣ Αρίων - ΜΕΝΤ                                              0-3 (18-25, 23-25, 21-25)
Μεγ. Αλέξανδρος - ΑΟ Σερρών                        3-1 (25-18, 24-26, 25-20, 25-12)