Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

Αριων πτολεμαϊδας - Νεα Ιωνια 22-25

Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε την περασμένη  Κυριακή στην Πτολεμαΐδα όπου ο Αρίων  υποδέχτηκε την Ν. Ιωνία για την 4η αγωνιστική της Α1 Χαντ-μπολ Γυναικών. Η Αθηναϊκή ομάδα υποχρέωσε τον Αρίων στη πρώτη του φετινή ήττα με 25-22, αφού ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και κατάφερε να ανταπεξέλθει με επιτυχία στον ενθουσιασμό και στο προβάδισμα που έπαιρνε ο Αρίων.

Ο Αρίων έχοντας  και τη βοήθεια του κόσμου του  κατάφερε να προηγηθεί με 4-1 στο 10, αλλά πολύ γρήγορα η ομάδα της Σοφίας Ναϊσίδου, κατάφερε να ανακάμψει, να μειώσει το σκορ και όχι μόνο αυτό αλλά και να προηγηθεί 8-9 στο 21ο με γκολ της Μπότσμαν.

Ο Αρίων όμως δεν αιφνιδιάστηκε και με σερί 4-1, προηγήθηκε 12-10 στο 25ο με γκολ της Σ. Βασιλειάδου, αλλά στα επόμενα 5 λεπτά σημείωσε μόνο 1 γκολ, δέχτηκε 4 και έτσι στο ημίχρονο έχανε 13-14.

Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους η Ν. Ιωνία προηγήθηκε 14-16 με γκολ της Κρούμοβα, ο Αρίων κατάφερε να ισοφαρίσει 16-16 με την Σ. Βασιλειάδου, αλλά αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα συνέβαινε.

Από εκεί και  μετά οι φιλοξενούμενες έκανα ένα  σερί 1-5 και προηγήθηκαν 17-21, αφού ο  Αρίων δεν μπορούσε με τίποτα να εκμεταλλευτεί την παίκτρια παραπάνω.

Το τελικό 22-25 ήρθε μάλλον δίκαια για την Ν. Ιωνία  που πέρασε από μια δύσκολη έδρα, με την προπονήτρια της να λέει για τα καλύτερα για τον Αρίων και την ομάδα που έχει δημιουργήσει, λόγος για τον οποίο θεώρησε πολύ σπουδαία τη νίκη της ομάδας της.

Τα δεκάλεπτα: 4-1, 8-8, 13-14, 16-17, 17-21, 22-25
Δίλεπτα: 4/4, Πέναλτι: 1/1-2/4, Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μουγιάκας.

ΑΡΙΩΝ ΠΤ. (Σ. Βακάλης): Ναουμόφσκα, Βαφειάδου Ε., Κυνηγοπούλου Σ., Βασιλειάδου Α. 1, Γκροζντανόσκα 6, Τσερέπη, Σούτο 3, Τσιομπάνου 1, Βαφειάδου Κ., Τσαγκαλίδου 1, Βασιλειάδου Σ. 9, Μιχαηλίδου 1, Κόλλια, Μητκάνη.
ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Σοφία Ναϊσίδου): Κρούμοβα 5, Μαυρογεώργη 5, Λαφάρα 1, Παπανικολάου, Έλληνα 2, Μπότσμαν 7, Λογδανίδου 1, Αμαξινεσέι, Σλιάκοβα, Δωροθέου 4, Μάσα, Ταλάντζη, Παλαμαρίου.