Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της magda

ΑΞΙΖΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ Η ΑΣΒΕΣΤΟΠΕΤΡΑ

ΕΡΜΗΣ ΑΣΒΕΣΤΟΠΕΤΡΑΣ- ΓΑΛΑΤΙΝΗ 1-2

Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι που έγινε κάτω από αντίξοες και πολύ άσχημες καιρικές συνθήκες (σε όλη τη διάρκεια του αγώνα φυσούσε πολύ δυνατός αέρας που δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές να παίξουν καλό ποδόσφαιρο, ενώ ο ήλιος εναλλασσόταν με τα σύννεφα και τη βροχή), η Γαλατινή πέτυχε σπουδαία νίκη- τίτλου (αφού ήταν μια πολύ δύσκολη έδρα), απέναντι σε ένα πολύ δύσκολο και μαχητικό αντίπαλο όπως ήταν αυτός του Ερμή Ασβεστόπετρας.

Οι γηπεδούχοι δικαιούνται να αισθάνονται αδικημένοι από το τελικό αποτέλεσμα, αφού δημιούργησαν και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, ενώ φωνάζουν με το δίκιο τους για τη φάση του 43ο, εκεί που όλοι είδαν την καθαρή ανατροπή του Μίμτση μέσα στη περιοχή πλην του διαιτητή.

Από την άλλη η πρωτοπόρος και αήττητη Γαλατινή είχε και αυτή με την σειρά της κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο γκολ αλλά τελικά πέτυχε δύο από λάθη της άμυνας των γηπεδούχων.

Έδειξε πάντως σε γενικές γραμμές ότι δίκαια βρίσκεται στην κορυφή αφού διαθέτει μια σκληροτράχηλη ομάδα που ξέρει να μένει όρθια σε πολύ δύσκολες έδρες ενώ έχει και την τύχη να διαθέτει ένα καταπληκτικό τερματοφύλακα.

Δεν έκανε το μεγάλο λάθος ο διαιτητής της συνάντησης (Καραπορναλίδης) πλην φυσικά της φάσης του 43. Έδειξε κίτρινες στους Καλαμαρά, Ιωσηφίδη, Μίμτση, Χριστοδούλου, Καλαμπύκα, Καραμιχάλη και Παπανώτα. Βοηθοί του ήταν οι Γεωργιάδης και Ξενακίδης.

Πρέπει να σημειωθεί πως ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος απειλήθηκαν επεισόδια αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμότερων και από τις δύο πλευρές αυτά δεν πήραν διαστάσεις.

Φάσεις- γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν με το μέρος τους το δυνατό αέρα και απείλησαν στο 13ο αλλά το σουτ του Ακριτίδη πέρασε άουτ.

Στο 22ο ο Σίσκου έκανε το σέντρα ο Μπαλτζής βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή αλλά το πλασέ που έκανε από πλάγια απέκρουσε με τα πόδια ο Χατζής.

Στο 5λεπτο 30-35 οι φιλοξενούμενοι έχασαν 2 σπουδαίες ευκαιρίες να προηγηθούν στο σκορ. Πρώτα στο 32 όταν ο Καλαμπούκας έκανε τη σέντρα αλλά το σουτ του Παπαρίζου από κοντά πέρασε άουτ και στο 35 όταν ο Τσατσάκης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ απέναντι στον Κοντογουλίδη αλλά αντί να πασάρει στον αμαρκάριστο Ηλία προσπάθησε να τον περάσει αλλά ο τερματοφύλακας του Ερμή απομάκρυνε.

Στο 43ο έγινε η φάση για την οποία φωνάζουν με το δίκιο τους οι γηπεδούχοι. Ο Μίμτσης απέφυγε 2 αμυντικούς μπήκε στην περιοχή και εκεί ο Τρυφόπουλος μην έχοντας να κάνει τίποτα άλλο τον ανέτρεψε από πίσω. Πέναλτι και αποβολή (αφού ο παίκτης της Ασβεστόπετρας ήταν σε προφανή θέση για γκολ), υπό φυσιολογικές συνθήκες, αλλά ο διαιτητής είχε άλλη άποψη!!!. Την ώρα που ο Τρυφόπουλος αποδεχόταν την παράβαση και απλά προσπαθούσε να πείσει το διαιτητή ότι η ανατροπή ήταν εκτός περιοχής, ο κος Καραπορναλίδης έδωσε επιθετικό φάουλ και κίτρινη κάρτα στον Μίμτση προκαλώντας έντονες διαμαρτυρίες.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πολύ καλύτερο με πολλές φάσεις που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Στο 53ο το σουτ του Καλαμπούκα από καλή θέση απέκρουσε σε κόρνερ ο Κοντογουλίδης και στην επόμενη φάση ο Κοντογουλίδης έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Καραστογιάννη αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 59ο νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Μπαλτζής κέρδισε τις κόντρες και βρέθηκε μόνος απέναντι στο Χατζή ο οποίος όμως απέκρουσε το πλασέ του πρώτου.

Στο 63ο η Γαλατινή απείλησε και πάλι όταν μετά από σέντρα του Παπαρίζου η κεφαλιά του Καλαμπούκα πέρασε ελάχιστα άουτ και κατάφερε να σκοράρει στο 72ο όταν μετά από σέντρα και πάλι του Παπαρίζου οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν  να διώξουν, η μπάλα στρώθηκε στον Καραμιχάλη και αυτός με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πολύ γρήγορα και πιο συγκεκριμένα 3 λεπτά μετά όταν ο Μίλιτς με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Το παιχνίδι είχε πάρει μια άγρια ομορφιά και τρία λεπτά μετά (75) ο Καραμιχάλης εκτέλεσε πλάγιο, η μπάλα με την βοήθεια του αέρα έφτασε στην μεγάλη περιοχή, η άμυνα της Ασβεστόπετρας πιάστηκε στον ύπνο και ο Καλαμπούκας από κοντά έκανε το 1-2.

Στο 84ο ο Ιωσηφίδης εκτέλεσε φάουλ ο Χατζής έκανε άστοχη έξοδο αλλά ο Καλαμαράς αιφνιδιάστηκε και  δεν μπόρεσε να σκοράρει σε κενή εστία.

Στο 91ο ο Καραμιχάλης και ενώ όλη η Ασβεστόπετρα ήταν στην επίθεση έφυγε μόνος απέναντι στον Κοντογουλίδη αλλά ο τερματοφύλακας του Ερμή έπεσε στα πόδια του και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Τελευταία φάση του παιχνιδιού στο 92ο όταν ο Μπαλτζής εκτέλεσε φάουλ ο Καλαμαράς έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ερμής Ασβεστόπετρας: Κοντογουλίδης Α., Καραστογιάννης, Βουλομένος (81ο Αμοιρίδης), Καλαμαράς, Ιωσηφίδης, Ακριτίδης, Κοντογουλίδης, Μίμτσης, Μπαλτζής, Μίλιτς, Σίσκου (83ο Χινδιρίδης).

Γαλατινή: Χατζής, Τρυφόπουλος (64ο Καραμιχάλης), Καρανάσιος, Παπαντωνίου, Χριστοδούλου, Καλαμπούκας, Παπαρίζος, Τσότσος, Μπλιάγκος, Τσατσάκης (86ο Μελάς), Ηλίας (58ο Παπανώτας).