Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της

Αναγέννηση Ανατολικού-Άρης Μαυροπηγής 4-0

ΣΑΡΩΤΙΚΟ ΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΥ-ΑΡΗΣ ΜΑΥΡΟΠΗΓΗΣ 4-0
Μετά από ένα πολύ καλό παιχνίδι που έγινε το περασμένο Σάββατο στο γήπεδο του Ανατολικού η τοπική Αναγέννηση πέτυχε πολύ σπουδαία όσο και ευρεία νίκη επί του Άρη Μαυροπηγής με 4-0.
Ήταν η 2η νίκη για τους γηπεδούχους οι οποίοι ξεπέρασαν στην βαθμολογία τους αντιπάλους οι οποίοι μπορεί να γνώρισαν την πρώτη τους ήττα μετά από 2 νίκες αλλά έχοντας -2 βαθμούς από πέρσι, έμειναν στους 4 βαθμούς.

Το τελικό σκορ όσο αφορά την έκταση του μπορεί να αδικεί λίγο τους φιλοξενούμενους, αλλά ως προς τη δικαιοσύνη της νίκης δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι οι γηπεδούχοι δεν την άξιζαν πέρα για πέρα.
Το Ανατολικό έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Παρηγορίδη, Σουσανίδη, Ποζίδη και Μπακάλη προσπάθησαν από την αρχή να πετύχουν κάποιο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Είχαν όμως συνεχώς τον έλεγχο του αγώνα, τη στιγμή που η Μαυροπηγή περίμενε τις εμπνεύσεις των Μπάρμπα και Κοτζαΐτση για να κάνει κάτι καλό στο παιχνίδι. Φυσικά κανείς δεν μπορεί να πει τι θα συνέβαινε αν ο Βάμι ήταν πιο εύστοχος στις πολύ μεγάλες ευκαιρίες που έχασε.
Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσε ο χρόνος ανοίχτηκαν για να φτάσουν στην ισοφάριση με αποτέλεσμα να έχουν πολλά κενά στην άμυνα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και πετυχαίνοντας 3 πανομοιότυπα γκολ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0.
Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κος Καραπορναλίδης (Λαμπριανίδης- Παπαδόπουλος)

Φάσεις- Γκολ

Στο 5ο λεπτό εκτέλεση φάουλ από το Σουσανίδη απέκρουσε πολύ δύσκολα σε κόρνερ ο Βουτάλης. Στο 13ο ο Παρηγορίδης έκανε άνω κάτω την άμυνα της Μαυροπηγής αλλά το σουτ που έκανε κοντραρίστηκε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω, κόρνερ.
Δύο λεπτά μετά ο Βάμι εκτέλεσε φάουλ και ο Ανδρονικίδης απέκρουσε πολύ δύσκολα σε κόρνερ. Στο  17ο  ο Σουσανίδης μπήκε μόνος από δεξιά αλλά τη τελευταία στιγμή άνοιξε την μπάλα και ο Βουτάλης πρόλαβε και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 19ο η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Μαυροπηγή. Ο  Γκιζαριώτης σέντραρε και ο Βάμι από μισό μέτρο και με ολόκληρη την εστία μπροστά του κατάφερε να στείλει την μπάλα με κεφαλιά στην αγκαλιά του Ανδρονικίδη. Ένα λεπτό μετά το σουτ του Βάμι έφυγε άουτ και στο 23ο ο Μπακάλης έπαιξε το 1-2 με τον Παρηγορίδη, βγήκε μόνος απέναντÎ!
¹ στον Βουτάλη, πλάσαρε αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Χαλυβόπουλος.
Στο 30ο το διαγώνιο σουτ του Σουσανίδη πέρασε ελάχιστα άουτ και στο 33ο το σουτ του Κοτζαΐτση δεν ανησύχησε τον Ανσρονικίδη.
Στο 35ο ο Παρηγορίδης μπήκε στη μεγάλη περιοχή και μετά από κόντρα η μπάλα του στρώθηκε στο κεφάλι, έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 38ο η υπεροχή του Ανατολικού καρποφόρησε όταν ο Μπράχος εκτέλεσε φάουλ, ο Παρηγορίδης πήρε την κεφαλιά, ο Βουτάλης απέκρουσε, ο Ποζίδης πήρα το «ριμπάουντ» και με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0.
Στο 58ο ο Βάμι έκανε το δυνατό σουτ αλλά ο Ανδρονικίδης απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του ο ίδιος παίκτης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά στην προσπάθεια του να σουτάρει βρήκε αέρα.
Και έτσι ενώ η Μαυροπηγή είχε βγει μπροστά για την ισοφάριση το Ανατολικό με αντεπιθέσεις κατάφερε με τον ίδιο παίκτη, τον Μπακάλη να κάνει το 2 και 3-0, με τον επιθετικό του Ανατολικού να βγαίνει μόνος απέναντι στον Βουτάλη.
Ενδιάμεσα ο ίδιος παίκτης είχε αστοχήσει σε νέο τετ-α-τετ και στο 86ο έστειλε και πάλι την μπάλα άουτ.
Στο 90 τέλος ο Τεληγιαννίδης έφυγε μόνος από αριστερά και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ανατολικό: Ανδρονικίδης, Τεληγιαννίδης, Πεσιρίδης, Θεοδωρίδης, Καπετούρης,
Π΄΄ Θωμάς (12ο λ.τ. Τελίδης), Μπράχος, Ποζίδης (80ο Δελημιχάλης), Παρηγορίδης (64ο Πεσιρίδης), Μπακάλης, Σουσανίδης.
Μαυροπηγή: Βουτάλης, Χαλυβόπουλος, Σαμουκατσίδης, Μπάρμπας, Σταβίδης (64ο Βλάχος), Γκιζαριώτης, Ιακωβίδης, Εμμανουήλ (46ο Αθανασιάδης), Κοτζαΐτσης, Τσολάκης, Βαμί (68ο Τσάρδας).