Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΨΗΛΑ Ο ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ

Με χρυσό σκόρερ τον Κώστα Άγγο με πέναλτι στο 74ο (το κέρδισε ο ίδιος από το μαρκάρισμα των Μπάστα και Σεφερίδη), ο Εορδαϊκός πέτυχε για πρώτη φορά φέτος 3η νίκη στη σειρά και πλησίασε ακόμα περισσότερο τις προνομιούχες θέσεις. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με τον Εορδαϊκό να μην πιάνει απόδοση προηγούμενων αγώνων απέναντι σε μια ομάδα που «πούλησε» ακριβά το τομάρι της και αδικείται από την βαθμολογική της θέση. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα δοκάρι ενώ οι φιλοξενούμενοι έχουν παράπονα από το διαιτητή για μια φάση στο 96.

Άριστη η διαιτησία του κ. Πρασατζή από το Σ.Δ. Δράμας. «Κιτρίνισε» τους Άγγο, Λιβέρη, Σεφερίδη και Μπάστα. Μέτριος ο πρώτος βοηθός Χατζηνάκος άριστος ο δεύτερος Μπυτσουκίδης από τον ίδιο σύνδεσμο.

Φάσεις-γκολ

• Στο 5ο ο Λιβέρης εκτελεί κόρνερ, ο Γεωργίου πολύ κοντά στην εστία, αμαρκάριστος, πιάνει την κεφαλιά και στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του πρώην συμπαίκτη του, Αποστόλου ενώ δύο λεπτά μετά ο Λιβέρης εκτελεί φάουλ έξω απ' την περιοχή και λίγο πλάγια, ο Μπάστας πιο ψηλά απ' όλους πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ
  • Ο Εορδαϊκός μετά  ανέλαβε τα ηνία του αγώνα και στο 10ο ο Κουτσουρές περνά ωραία κάθετη πάσα στον Παυλίδη, αυτός σουτάρει μέσα απ' την περιοχή, η μπάλα στο δεξί δοκάρι και άουτ.
  • Στο 40ο καλό σουτ του Τσιριγώτη, δύσκολα ο Λοντίγκιν μπλόκαρε  και στις καθυστερήσεις ο Παυλίδης μπήκε στην περιοχή, σούταρε δυνατά, όμως ο Σεφερίδης έπεσε σωτήρια και έκανε κόντρα αποσοβώντας τον κίνδυνο
  • Στο 2ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και στο 53ο ο Λιβέρης, εκτέλεσε φάουλ ο Μπάστας από μισό μέτρο πιάνει κεφαλιά και ο Λοντίγκιν με εξαιρετική απόκρουση σώζει την εστία του σε μια απίστευτη ευκαιρία
  • Δύο λεπτά αργότερα  Ο Λιβέρης εκτελεί κόρνερ (κίνδυνος θάνατος κάθε εκτέλεση του), ο Σεφερίδης πιάνει την κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα χτυπά στη συμβολή των δοκών και καταλήγει στην αγκαλιά του Λοντίγκιν
  • Στο 58ο ο Παυλίδης κάνει σουτ μέσα απ' την περιοχή, ο Ντουγέρογλου εντυπωσιακά πετάγεται και αποκρούει και στο 74ο έγινε το 1-0.
  • Ο Προβίδας πασάρει στον Άγγο, αυτός μπαίνει στην περιοχή, ανατρέπεται από Μπάστα - Σεφερίδη και ο διαιτητής δίνει πέναλτι. Το εκτελεί ο Άγγος και σημειώνει το 1-0 για τον Εορδαϊκό, ένα γκολ που το αφιέρωσε στο πρόεδρο της ομάδας Σάββα  Λιάμη.
  • Στο 80ο μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο. Ο κορυφαίος του γηπέδου, Λιβέρης εκτελεί φάουλ, ο Λοντίγκιν κάνει άστοχη έξοδο και ο Τσιριγώτης πιάνει τη κεφαλιά αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ.
  • Στο 96ο Φάουλ του Λιβέρη έξω απ' την περιοχή, ο Τσέργκεφ με το Δεληζήση θα διεκδικήσουν τη μπάλα, πέφτει στο έδαφος και οι δύο και Παίκτες και πάγκος της Ζακύνθου  ζητούν πέναλτι. Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη.

ΕΟΡΔΑΪΚΟΣ: Αποστόλου (26ο λ.τρ. Λοντίγκιν), Κάλφας (42ο Μουζούρογλου), Κριτσιωτάκης, Στεργιόπουλος, Δεληζήσης, Ταφαρλής, Σιανάκας, Άγγος, Παυλίδης (61ο Προβίδας), Κουτσουρές, Σικαλόπουλος

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Ντουγέρογλου, Λιβέρης, Γιαντσέλης, Παναγιωτίδης (68ο Κόντη), Γεωργίου, Kατσαδούρος (82ο Λαζούρας), Χατζηαντωνίου, Ζαφειρόπουλος, Τσιριγώτης (88ο Τσέργκεφ) , Σεφερίδης, Μπάστας

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΡΑΤΖΑΛΗΣ (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΕΟΡΔΑΪΚΟΥ)

Κατ' αρχήν εύχομαι στη Ζάκυνθο να σωθεί. Έχω παράπονα από την εικόνα της ομάδας μου. Σήμερα είχαμε διαφορετικό πρόσωπο από προηγούμενα ματς. Όταν παίζουμε έτσι, δε μπορούμε να έχουμε απαιτήσει, ούτε να ελπίζουμε. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε κάπως και κλείσαμε τον αντίπαλο. Το μόνο που κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι είναι η νίκη και οι τρεις βαθμοί. Υπάρχει μεγάλος προβληματισμός πάντως από τη σημερινή εικόνα. Όταν παίζεις κόντρα σε ομάδες που έχουν στόχο είτε άνοδο είτε παραμονή, τα πράγματα δυσκολεύουν. Η Ζάκυνθος παρουσιάστηκε πολύ δυνατή. Εύχομαι καλή συνέχεια.  www.ioniansports.gr

ΣΠΥΡΟΣ ΜΠΑΞΕΒΑΝΟΣ (ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΟΥ)

Για μένα είναι κρίμα και άδικο να κάνει μια ομάδα τόσα χιλιόμετρα να παίξει απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο όπως είναι ο Εορδαϊκός κι ένας διαιτητής να αδικεί και να μηδενίζει την προσπάθεια αυτή. Ο σημερινός διαιτητής δε μας έδωσε ένα καθαρό πέναλτι, ενώ έδωσε ένα πέναλτι στον αντίπαλο χωρίς να υπάρχει μία στο εκατομμύριο παράβαση. Είναι απαράδεκτο αυτό που έγινε. Αγωνιστικά στο πρώτο μέρος πλην κάποιων στημένων και του δοκαριού δεν απειληθήκαμε ουσιαστικά. Στο δεύτερο μέρος βγήκαμε μπροστά, δημιουργήσαμε φάσεις αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Είμαστε πολύ στενοχωρημένοι. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους. Άξιζαν ακόμη και τη νίκη. Πρέπει όμως να σηκώσουμε το κεφάλι και να συνεχίσουμε. Μένουν αρκετά παιχνίδια. Πιστεύω θα πάρουμε τους βαθμούς που χρειαζόμαστε και θα μείνουμε στην κατηγορία