Αρχική | Ιστολόγια | Το ιστολόγιο του/της vasilis

Α.Ε.ΠΕΡΔΙΚΚΑ - Α.Ε.ΚΟΖΑΝΗΣ 0-1(ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΓΩΝΑ & VIDEO)

Στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΠΣ Κοζάνης 2010-11 προκρίθηκε η ΑΕΚ μετά την νίκη της με 0-1 επί της Α.Ε. Περδίκκα στον ημιτελικό που έγινε στο γήπεδο Προαστείου.
Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος της Α' Κατηγορίας ΕΠΣ Κοζάνης από την ΑΕΚ που αποδεικνύεται ο "κακός τους δαίμονας" καθώς δύο εβδομάδες νωρίτερα η ομάδα του Μάκη Μαλούτα είχε επιβληθεί και στον αγώνα πρωταθλήματος με 0-2.

Ο ημιτελικός στο γήπεδο Προαστείου ήταν ένα πραγματικό ντέρμπυ καθώς οι δύο ομάδες πάλεψαν με πάθος μέχρι το τελευταίο λεπτό, με την ΑΕΚ να εκτελεί επιτυχημένα για δεύτερη συνεχόμενη φορά την "συνταγή" του αιφνιδιασμού στα πρώτα λεπτά και μετά

να εξασφαλίζει το μηδέν στην άμυνα, όπως ακριβώς και στον αγώνα πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε νωρίς και στη συνέχεια έλεγχε το παιχνίδι παίζοντας έξυπνα με αντεπιθέσεις, με τους γηπεδούχους να πιέζουν αλλά να απειλούν μόνο από στημένες φάσεις. Οι κιτρινόμαυροι πάντως στάθηκαν τυχεροί στα τελευταία λεπτά όταν ο Περδίκκας είχε δύο δοκάρια.

• Στο 7' σημειώθηκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης όταν ο δεκαεπτάχρονος Βάϊος Χαϊντούτης με κεφαλιά πρόλαβε την έξοδο του Δαγκλή έπειτα από φάουλ του Τσολακίδη.
  • Στο 10' ο Καραγεώργος είδε τον Δαγκλή έξω από την εστία του και επιχείρησε μακρινό σουτ πού πέρασε λίγο άουτ.
  • Στο 20' κόρνερ του Κίλη, κεφαλιά του Μπαμπάρη από κοντά άουτ.
  • Στο 28' δυνατό σουτ του Εμερσον μπλόκαρε ο Μουστάκας.
  • Στο 41' δυνατό βολέ του Δαγκλή, η μπάλα με τη βοήθεια του αέρα πέρασε από τους αμυντικούς, με τον Στάθη Παπαδόπουλο να βγαίνει μόνος απέναντι στον Μουστάκα αλλά να πλασάρει στο κάθετο δοκάρι της ΑΕΚ.
  • Στο 43' ωραία ατομική προσπάθεια του Σαλονικίδη που πέρασε δύο αντιπάλους του αλλά την ώρα που ήταν έτοιμος να πλασάρει ο Συμεωνίδης με σωτήριο τάκλιν από πίσω έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
  • Στο 45' σε κόρνερ του Κίλη και κεφαλιά από κοντά του Εμερσον, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Περδίκκας πίεσε αρκετά την ΑΕΚ, έχοντας ορισμένες καλές στιγμές, αλλά χωρίς να κατορθώσει να παραβιάσει την εστία του Μουστάκα. Από την πλευρά τους οι κιτρινόμαυροι, αφού άντεξαν την πίεση του Περδίκκα στο πρώτο ημίωρο, στη συνέχεια έχασαν δύο καλές ευκαιρίες και είχαν ένα δοκάρι στα τελευταία λεπτά όταν οι γηπεδούχοι είχαν περάσει όλοι μπροστά.

• Στο 47' από μπαλιά του Συμεωνίδη ο Κωνσταντινίδης στόπαρε με το στήθος και σούταρε αμέσως με τον Μουστάκα να αποκρούει σωτήρια εξ' επαφής.
  • Στο 65' γυριστό σουτ του νεοεισελθόντα Γιώργου Θεοδωρίδη από καλή θέση λίγο άουτ.
  • Στο 70' φάουλ του Συμεωνίδη, κεφαλιά του Γ. Θεοδωρίδη από κοντά πέρασε άουτ.
  • Στο 71' καλό σουτ του Κιουλτζή λίγο πάνω από τα δοκάρια του Περδίκκα.
  • Στο 73' ωραία ενέργεια του Σαλονικίδη από τα δεξιά και διαγώνιο σουτ που πέρασε σύρριζα άουτ.
  • Στο 80' φαλτσαριστό κόρνερ του Τσολακίδη, σύγχυση στα καρέ του Περδίκκα, με τον Τσιντό να απομακρύνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
  • Στο 83' δυνατό φάουλ του Καραγεώργου από πλάγια αριστερά βρήκε το κάθετο δοκάρι του Περδίκκα.
  • Στο 85' ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Κίλη, ο Γ. Θεοδωρίδης πετάχτηκε μόνος απέναντι στην εστία αλλά δεν έπιασε καλά το εναέριο σουτ.
  • Στο 90' μακρινή μπαλιά του Αραγιά, αδράνεια της άμυνας του Περδίκκα, με τον Καραγεώργο να βγαίνει μόνος απέναντι στον Δαγκλή αλλά να πλασάρει άουτ, στην τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Περδίκκας πίεσε αρκετά την ΑΕΚ, έχοντας ορισμένες καλές στιγμές, αλλά χωρίς να κατορθώσει να παραβιάσει την εστία του Μουστάκα.